Kadının soyadı için kanun teklifi

Kadının soyadı için kanun teklifi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin evlilik öncesi soyadını tek başına kullanmak için yapılan başvuruyu haklı bulması üzerine Medeni Kanun’da değişiklik öngören kanun teklifi sundu.

Söz konusu kanun değişikliğine ilişkin teklif ile sadece evlilik öncesi soyadını kullanmak isteyen kadınların karşılaştığı eşitsizliğin giderilmesi ve Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler, AİHM kararları ile iç hukuk arasındaki uyuşmazlığın giderilmesinin amaçlanıyor.


Genel gerekçe olarak


Anayasa Mahkemesi, 16.04.2015 tarihinde verdiği kararla, Neşe Aslanbay’ın evlilik öncesi soyadını tek başına kullanmak için yaptığı başvuruyu reddeden yerel mahkemenin, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkını ihlal ettiğine, kararın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), BM CEDAW (Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme) ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile çeliştiğine hükmetmişti. AYM, verdiği kararda, isim hakkını, dış dünya ile iletişim kurma noktasında son derece önemli bir hak olarak tanımlamıştı.


Madde gerekçeleri


Sözkonusu kanun değişikliğine ilişkin teklif ile sadece evlilik öncesi soyadını kullanmak isteyen kadınların karşılaştığı eşitsizliğin giderilmesi ve Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler, AİHM kararları ile iç hukuk arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi amaçlanıyor.


Kanun maddesinde yapılan düzenlemede, her iki eşin de bir diğerinin soyadını alma tercihine olanak tanınması amacıyla, Medeni Kanun’un genel mantığına uygun biçimde ve uluslararası hukuk dikkate alınarak “eşler” ifadesi kullanılmış.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS