hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eylem Tok ve oğlu ABD'de tutuklandı… İade süreci nasıl olacak?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, trafik kazasında ölüme sebebiyet verdikten sonra Amerika'ya kaçan Timur Cihantimur'la annesi Eylem Tok'un Boston'da tutuklandığını açıkladı. Peki; iade süreci işletilecek mi? Eğer işlerse nasıl olacak? Detaylar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Eyüpsultan'da Oğuz Murat Aci’nin yaşamını yitirdiği kazanın ardından Türkiye'den kaçmışlardı. Haklarında önce yakalama, ardından da kırmızı bülten çıkarılmıştı. 106 gün sonra anne Eylem Tok ve 17 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur, ABD'de yakalandı.

  Gelişmeyi, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabından duyurdu. İade talebi kapsamında 2 şüphelinin de yakalandığını belirtti. Bakan konuya ilişkin ikinci paylaşımında ise yazar Eylem Tok ve oğlunun, Boston'da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıklarını bildirdi. Tutukluluğun gözden geçirileceği duruşmanın, 18 Haziran’da yapılacağını belirtti. Şüphelilerin ABD’den Türkiye'ye iadeleri için gerekli girişimlerin sürdürüleceğine vurgu yaptı.

  Eylem Tok ve oğlu ABDde tutuklandı… İade süreci nasıl olacak

  Peki yazar Eylem Tok ve oğlu için iade süreci işletilecek mi? İşletilecekse bu nasıl olacak?

  Adalet Bakanlığı'nca suçluların iadesi kapsamında Türkiye, ABD'ye bir yazı göndermişti. ABD de bu yazılı talebi işleme koyup süreci başlatmıştı. Burada kritik nokta Türkiye'den ABD'ye gönderilecek detaylı dosya olacak. Bakanlığın 60 günlük bir süre içerisinde soruşturmaya konu olan delillerin, bilgi ve belgelerin olduğu dosyayı ABD'ye göndermesi gerekecek.

  İki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması var. Bu kapsamda da ABD makamlarınca bir durum değerlendirmesi yapılacak. Söz konusu olayda işlenen suçun, adi suç kapsamına girmesi dolayısıyla ABD ile Türkiye'nin iş birliği içinde hareket etmesi bekleniyor.

  Şüpheli Timur Cihantimur, aynı zamanda ABD vatandaşı. Bu yüzden iadesinin yanı sıra, hakkındaki yargılama süreci ABD'de de gerçekleştirilebilir. Konuya ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şüpheli için, "ABD, Timur Cihantimur’a 'sen yabancı ülkede bir yabancıya karşı suç işledin, benim vatandaşımsın, dolayısıyla seni benim kanunuma göre yargılayacağım' da diyebilir" ifadelerini kullanmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eylem Tok ve oğlu ABDde tutuklandı… İade süreci nasıl olacak

  İade sürecinin uzaması halinde Türkiye'nin anne Eylem Tok’un dosyası için müzakereleri ayrıca yürütebileceği ifade ediliyor. Şüphelilerin Türkiye'de yargılanması için ifadelerinin alınması gerekiyor. Bakan, konuya ilişkin, "ifadesini almadan cezalandırma yoluna gidemiyoruz" sözlerini kullanmıştı.

  ABD'den 2 şüphelinin Türkiye'ye iadesi yönünde karar çıkarsa süreç nasıl işleyecek? Soruşturma kapsamında şüphelilerin önce ifadesi alınacak. Ardından soruşturma süreci, iddianame düzenlenmesi ve sonrasında davanın açılmasıyla birlikte kovuşturma sürecine geçilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow