EYT’de son durumu Noyan Doğan yazdı… EYT yasası çıkacak mı?

EYT’de son durumu Noyan Doğan yazdı… EYT yasası çıkacak mı?

EYT’de son durumu Noyan Doğan yazdı… EYT yasası çıkacak mı?

EYT haberleri ile ilgili farklı kurumlardan son dakika bilgilendirmeleri gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde hükümet kanadından peş peşe EYT açıklamaları gelmişti. Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Noyan Doğan EYT’de son durumu bugün köşesine taşıdı. İşte yapılan açıklamalar ve emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren o detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EYT’de geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan görevlendirme sonrasında emeklilikte yaşa takılanlar için umut ışığı doğmuştu. EYT’lilerin talepleriyle yakından ilgilenen EYT Derneği de yaşanan gelişmelerden memnun kalmıştı.

Ancak ardından hükümet kanadından peş peşe gelen açıklamalar emeklilikte yaşa takılanlara kötü haberi vermişti. Önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” açıklamasında bulunmuş ardından da T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir soru üzerine "2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi." ifadelerini kullanmıştı.

SON EYT AÇIKLAMASI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'na katılmadan önce açıklamada bulunmuş ve “Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur" yanıtını verdi. Bunun üzerine kadının, “Sağlığımız bozuluyor nasıl yapacağız?" demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında zaten emekli olur" ifadelerini kullanmıştı.

EYT’DE SON DURUMU NOYAN DOĞAN YAZDI

Doğan’ın yazısında EYT ile ilgili bölüm şöyle; 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, kısa adı EYT olan emeklilikte yaşı takılanlara pek de müjdeli haber gözükmüyor. Eylül ayında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT mağdurları ile görüşülmesi için Sosyal Politikalar Kurulu’nu görevlendirmişti. Bu da emeklilikte yaşa takılanlar için bir umut ışığı olmuştu. Hatta bu konuda 2020 yılında yeni gelişme yaşanacağı bile söyleniyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak 2020 Yılı Programı’nda, bu konuda bir aksiyon alınacak gibi gözükmüyor. Aksine programda, sosyal güvenlikte mevcut durum özetlenirken; geçmişte uygulanan erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranlarının aktüeryal dengeyi bozması nedeniyle sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderlerini karşılayamadığına ve yapılan reformlara rağmen sistemin açık vermeye devam ettiğine değiniliyor.