Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası

Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası

Twitter mesajları nedeniyle yargılanan piyanist Fazıl Say'a yeniden yargılamasında 10 ay hapis cezası verildi ve önceki erteleme kararı kaldırıldı.

Piyanist Fazıl Say hakkında Twitter'da paylaştığı mesajlar nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapılan yeniden yargılamasında 10 hapis cezası verildi. Mahkeme, Say'ın talebi doğrultusunda, "hükmün geri bırakılması" kararını kaldırdı. Hüküm açıklandığı için de Say'a Yargıtay yolu açılmış oldu.

Twitter'da paylaştığı ve Ömer Hayyam’a ait olduğu belirtilen bir rubai nedeniyle Ali Emre Bukağılı tarafından şikayet edilen Fazıl Say hakkında iddianame hazırlanarak, Mayıs ayında dava açılmıştı. "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" ile suçlanan Say'ın ilk yargılaması, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü.

İfade hürriyetinin ihlali olarak tartışmalara yol açan yargılamanın sonunda, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hulusi Pur, TCK'nın 216/3. fıkrası uyarınca Say'a 10 ay hapis cezası vermiş ve hükmünün geri bırakılmasına karar vermişti.

Say'ın avukatı Meltem Akyol, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yönelik karara itiraz etmiş ve itiraz kabul edilmişti. Say'ın itirazını değerlendiren 29. Asliye Ceza Mahkemesi, itirazı yerinde bularak, "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" kararını iptal etmiş ve dosyayı 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne geri göndermişti. Mahkeme, iptal gerekçesi olarak da "Sanığa yapılan yargılamada hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönündeki kararın ne anlama geldiğinin yeterince anlatılmamış olmasını" göstermişti.

Bunun üzerine, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hulusi Pur da dosyayı, "kanun yararına bozma" talebiyle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne iletilmesi talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nin, dava dosyası ile ilgili "kanun yararına bozma" talebini değerlendiren Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ise itirazı reddetti. Yani, 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılama kararını kabul etti.
 
Hüküm verildiği için Yargıtay'a gidebilecek

Bakanlığın bu kararı üzerine, dosyaya bakan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılama bugün yapıldı. Yeniden 10 ay hapis cezası verilen Say, hakkındaki "hükmün geri bırakılması" kararı da kaldırıldı. Bu kararla birlikte hüküm verilmiş olduğu için Fazıl Say kararı Yargıtay'a taşıyabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS