Ferhat Gerçek’e 3,5 yıl, sakat bırakan polise 2,5 yıl hapis

Ferhat Gerçek’e 3,5 yıl, sakat bırakan polise 2,5 yıl hapis

Ferhat Gerçek’i 17 yaşındayken İstanbul'da dergi sattığı sırada sırtından vurarak sakat bırakan polislere 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Gerçek ise “polis aracına zarar verdiği ve polise hakaret ettiği” gerekçesiyle 3,5 yıl ceza aldı.

Ferhat Gerçek ile ilgili Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava bugün sonuçlandı. “Mala zarar vermekle” suçlanan Gerçek, kendisini silahla vurarak sakat bırakan polislerden daha fazla ceza aldı. Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Gerçek 17 yaşında dergi satarken sokakta sırtından vurulmuştu. Polislere 10,5 yıl ceza istemiyle dava açılırken, Ferhat ve davadaki diğer sanıklar 15 yıl hapisle yargılandı. Davanın son duruşması bugün görüldü.

Suçlu değil mağdur


Avukat Aycan Çiçek, Ferhat Gerçek’in olayın mağduru olduğunu, bu nedenle beraat talep ettiklerini, polislerin de cezalandırılmasını istediklerini belirtti. Çiçek soruşturmanın usulüne uygun sürdürülmediğini, olay yerinde keşif yapılmadığını, tanıkların bile dinlenmediğini de ekledi.


Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Tayyip Ahmet Aydın bu taleplerin bir kez daha reddine karar vererek hükmü açıkladı.
Ferhat Gerçek, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125/1. maddesindeki “kamu görevlisine hakaretten” 11 ay 20 gün, TCK 265/1 maddesindeki “Görevi yaptırmamak için direnmeden” 6 ay 20 gün, TCK 152/1 maddesindeki “kamu malına zarar vermekten” 10 ay, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleir Kanunu’na muhalefetten de 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.


Toplam 3 yıl 7 ay 10 gün ceza alan Gerçek’in cezasıyla ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi.


Polislere ceza indirimi


Polisler Cengiz Çalış, Yavuz Özer, Aydın Özdere, Hasan Bayraktar, Emre Taşkın, Can Koçbülbül ve Muzaffer Ünal’a ise 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.


Yedi polisin, “mağdurun hayatını tehlikeye attığı ve iyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa yakalanmasına neden oldukları” kararda belirtildi.


Polislerin “olası kast” ile hareket ettiği de vurgulandı. Ancak polislere verilen hapis cezası, “cezanın sanıklar üzerindeki olası etkisi” dikkate alınarak cezada indirime gidildi.


Ne olmuştu?


7 Ekim 2007'de Yenibosna'da Yürüyüş dergisi satanları darp eden polis, kaçmaya çalışan Gerçek'i de sırtından vurmuştu. Gerçek vurulduğunda 17 yaşındaydı.


Yedi polise 10,5 yıl ceza istemiyle dava açıldı. Ferhat ise "toplantı ve gösteri yasasına muhalefet", "görevi yaptırmamak için direnme", "kamu görevlisine hakaret" ve "nitelikli mala zarar vermek" suçlarından 15 yılla yargılandı.


Davada en önemli delil olan mermi ile o gün giydiği tişört yollandığı Adli Tıp Kurumu'nda kayboldu. Bu deliller kaybolduğu için silahı kimin, hangi mesafeden ateşlediği çözülemedi.


Polislerin sanık olduğu davada bilirkişilik görevi de Emniyet Müdürlüğü’ne verildi.


Mahkeme, polislerin, "kasten insan öldürmeye teşebbüsten" yargılanması talebini kabul edilmedi, polislerin, "havaya ateş açtığı esnada Gerçek'i vurduklarını" ifade edildi.


Ferhat Gerçek iki yıl önceki bir duruşmada polisle karşı karşıya geldiğinde, sanık polisler “Bacaklarını aldık, kollarını da alacağız” dediler.
Gerçek'e olay günü zarar gören polis araçlarının "tamir masraflarının tazmini" için de ayrı bir dava açıldı.


İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Ferhat ile dört kişinin iki polis otomobiline taşla saldırarak maddi zarar verdiği ve araçlarda toplam 2 bin 242 TL'lik hasar olduğu öne sürerek zararın davalılardan tazminini istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS