Ferhat Sarıkaya için suç duyurusu

Ferhat Sarıkaya için suç duyurusu

15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilgili ifade veren cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bulunan kişi ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve cezaevinde intihar eden üniversitenin genel sekreteri Enver Arpalı'nın kardeşi Dursun Arpalı.

Darbe girişimine ilişkin ifade veren cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya'nın 11 yıl önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve cezaevinde intihar eden üniversitenin genel sekreteri Enver Arpalı'nın kardeşi, Sarıkaya hakkında suç duyurusunda bulundu.


Dursun Arpalı'nın avukatı İsmail Sami Çakmak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) ayrı ayrı başvurdu. Başvuru dilekçesinde, savcı Sarıkaya'nın bazı basın yayın organlarında yer alan ifadeleriyle, Enver Arpalı'ya yönelik suçlamaların herbirinin gerçek dışı, yani iftira olduğunun ortaya çıktığı belirtildi. Dilekçede, Enver Arpalı hakkındaki hazırlık soruşturmasının, artniyetli, ön yargılı, taraflı, yasaya, usule ve hukuka aykırı şekilde yürütüldüğüs avunularak, şunlar kaydedildi:


'Çamaşır ipi vermesek, çarşafla intihar ederdi'


"Kötü niyetli biçimde hazırlanıp dillendirilmiş"


"Gerek iddianamenin hukuka, yasaya, usule aykırı, art ve kötü niyetli biçimde hazırlanıp dillendirilmesi, gerekse iftira, suç atmalarla, kişilerin toplum içerisinde kişilik ve onurlarını, şereflerini ayaklar altına almış olması, Arpalı'nın fiziksel ve ruhsal direncini kırmıştır. Arpalı'nın tutukluluğun kaldırılmasına yönelik istem ve itirazlarını içeren dilekçeleri, şüpheli ile işbirliği yapanlar ve aynı hukuk dışı işlem, kararları paylaşanlarca reddedilmiştir.


Bugün şüphelinin itiraf niteliğindeki ifadeleriyle kamuoyuna dayansıyan ve halen FETÖ üyeliği nedeniyle Ankara'da yürütülen soruşturmada tutuklu bulunan dönemin Ağır Ceza Mahkemesi başkanı tarafından bu itirazların anılan şekilde reddedildiği ortaya çıkmıştır. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanının, şüphelinin beyanlarında da ortaya konulduğu üzere Arpalı hakkındaki iddianamenin yazım sürecine bile etki ettiği bugün açıkça görülmüştür.


Ferhat Sarıkaya: Maaşımı cemaatten aldım


Ferhat Sarıkaya: Nereye atanmak istersin diye sordular


"Bu haksızlık ve zulüm intihara yol açmıştır" 


Davanın açılıp yürütüldüğüdönemde bile ortaya koyduğumuz bu durumun, bugün artık ayrıca şüphelinin ifade ve beyan içerikleriyle bile doğrulanması karşısında tüm bu durumlar ve gerçekler açıkça gözler önündedir. Müvekkilimin ağabeyi Enver Arpalı'yı, iftira sonucu FETÖ eylemleri intihar ettirmiştir. Bu haksızlık ve zulme uğratılmış olmalar intihara yol açmıştır."


Meslekten ihraç edilen Sarıkaya'nın mesleğe geri döndürülmesi aşamasında, dönemin HSYK üyeleri, Ali Suat Ertosun, Zeynep Kavlak ve Ziya Özcan'ın karşı oy gerekçelerine de ver verilen dilekçede, mesleğe kabul kararı veren dönemin diğer HSYK üyelerinin bazılarının ise bugün FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığı hatırlatıldı.


FETÖ soruşturmasına dahil edilmesi istendi


Sarıkaya'nın, Arpalı hakkında hazırladığı iddianame ve bu bağlamda gerçekleştirdiği tüm işlemlerin FETÖ üyeliği kapsamında yapıldığının ortaya çıktığı ileri sürülen dilekçede, bu eylemlerin aynı zamanda anayasayı ihlal niteliğinde olduğu, yargısal işlem ve faaliyet kapsamında görülemeyeceği kaydedildi. Dilekçede, bu nedenlerle savcı Ferhat Sarıkaya ve soruşturmada ortaya çıkacak diğer şüpheliler hakkında atılı suçlardan işlem yapılması, bu kişilerin FETÖ soruşturmasına dahil edilmesi istendi.


HSYK'ya sunulan dilekçe


Avukat İsmail Sami Çakmak, HSYK'ya sunduğu dilekçede de Sarıkaya'nınbasına yansıyan ifadelerinin, disiplin soruşturması için somut dayanakniteliğinde olduğunu savundu.Dilekçede, Sarıkaya hakkında, "FETÖ üyeliği, Anayasa'yı ihlal,intihara neden olmak gibi suçlardan açığa alma hükümlerinin ve mesleğitarafsızlıkla yürütmesi söz konusu olmadığından meslekten çıkarma cezasınınuygulanması" istendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS