Fethullah Gülen ve kardeşi için "Difüzyon mesajı"

Fethullah Gülen ve kardeşi için "Difüzyon mesajı"

Fethullah Gülen ve kardeşi için Difüzyon mesajı

Erzurum'da, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fethullah Gülen, kardeşi Salih Gülen ile Samih Yalçın'ın, "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından yargılandığı davada, mahkeme heyeti, sanıklardan Gülen kardeşler hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına ve görüldükleri yerde tutuklanıp iade edilmesi amacıyla "Difüzyon mesajı" yazılmasına karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bir önceki celsede mahkemece tahliye edilen ancak cumhuriyet savcısının itirazı üzerine yeniden tutuklanan sanık Samih Yalçın getirildi.

HSYK 2. Dairesi 184 hakim ve savcıyı daha açığa aldı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde içme suyundan 114 kişi zehirlendi

Duruşmada, haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar Fethullah Gülen ile kardeşi Salih Gülen'in avukatları da hazır bulundu.

Diyecekleri sorulan tutuklu sanık Samih Yalçın, önceki ifadelerini tekrar ettiğini, bu aşamada söyleyeceği başka bir beyanı bulunmadığını dile getirdi.

Mahkeme heyeti de haklarında yakalama kararı bulunan ve yurt dışında olan Fethullah Gülen ile kardeşi Salih Gülen hakkında hem kırmızı bülten çıkartılması, hem de bu kişilerin görüldüğü yerde tutuklanıp Türkiye'ye iade edilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı'na gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı'na
"Difüzyon mesajı" yazılması kararı aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.

Difüzyon nedir?

Difüzyon Mesajı, "Kırmızı bülten çıkarılması zaman aldığından, bu aşamada herhangi bir gecikmeye yer verilmemesi amacıyla, kaçak kişilerin yakalanması için kırmızı bültene ilişkin kriterler çerçevesinde ilgili ülke interpolü tarafından diğer ülke interpollerine çekilen dağıtımlı teleks yazılar" olarak tanımlanıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber