"Fethullahçı polislere" PKK işbirliği suçlaması

"Fethullahçı polislere" PKK işbirliği suçlaması

Ergenekon davası sanıklarından Antalya'daki Noel Baba Barış Konseyi'nin Başkanı Muammer Karabulut, Ankara'da 2010'da Türk İntikam Birliği Teşkilatı (TİBT) adıyla soruşturma yürüten Emniyet İstihbaratı ve Terörle Mücadele Şube'den sorumlu polisler hakkında, terör örgütüyle istihbarat paylaşma iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Karabulut'un 5 yıl önce takipsizlik kararı verilen şikayeti, bu kez işleme konuldu.

TİBT adı altında dinlendiği, ailesiyle fotoğraflarının çekildiği ve bunların terör örgütünün internet sitelerinde yayınlandığını kaydeden Karabulut'un 2010'da aynı iddiaları içeren ve kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verilen şikayeti bu kez işleme alındı.


Ergenekon soruşturmasının ilk dalgasında tutuklanıp 11 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut, 15 Haziran 2015 tarihinde Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Gültekin Avcı tutuklandı


Ankara'da 2010 yılında TİBT adıyla soruşturma yürüten, Emniyet İstihbaratı ve Terörle Mücadele Şube'den sorumlu polisler hakkında, terör örgütüyle istihbarat paylaşma suçlamasında bulunan Karabulut, dilekçesinde, "Fethullah Gülen örgütüne" üye olarak, usulsüz dinleme de yaptıkları gerekçesiyle haklarında iddianame hazırlanarak Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dosyada adı geçen emniyet görevlilerinin bir kısmının, PKK terör örgütüyle istihbarat paylaştıklarını öne sürdü.


Düzce'de okul ve dershanelere 'paralel yapı' baskını


Karabulut, Ankara'da açılan davanın eksik olduğunu, söz konusu üst düzey emniyet görevlilerinin PKK ile işbirliği yaparak, Türkiye'de açıkça Türk- Kürt çatışması çıkartmak amacıyla aynı ekibin kurduğu Ergenekon benzeri hayali örgütün bir benzerini TİBT ile var ettiklerini iddia etti.


TİBT adı altında dinlendiği, takip edildiği, ailesiyle fotoğraflarının çekildiği ve bu fotoğrafların PKK-KONGRA GEL terör örgütü adına yayın yapan sitelerde yayımlandığını kaydeden Karabulut, dünyanın hiçbir ülkesinde görev yapan emniyet güçlerinin, böylesi bir fotoğrafı bir terör örgütüne vererek haber yaptırmadığı gibi, hiçbir haber ajansının da böylesi bir fotoğrafı kullanarak masum insanları hedef yapmayacağını öne sürdü. Karabulut'un 2010'da aynı iddiaları içeren ve kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verilen şikayeti bu kez işleme alındı.


''Fuat Avni operasyonu söyledi, kaçmadım''


Karabulut, şikayeti doğrultusunda Demircikara Polis Merkezi'nde ifade verdi. İfadesinde Ramazan Akyürek ve bazı emniyet mensupları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği dosyanın eksik olduğundan genişletilmesini talep ettiğini belirten Karabulut, "Fethullah Gülen terör örgütü mensubu oldukları iddiasıyla dava açılan emniyet görevlileri açıkça PKK terör örgütüyle işbirliği yapmışlardır. Buradaki amaç Türkiye'deki siyasal sistemi değiştirmektir" dedi.


Soruşturma genişletilirse Türkiye'de başta Ergenekon olmak üzere yoktan var edilen örgütlerle ne yapmak istediklerinin tüm açıklığıyla ortaya çıkacağı söyleyen Muammer Karabulut, adı geçen emniyet görevlilerinden şikayetçi olduğunu buradaki ifadesinde de tekrarladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS