FETÖ DHKP-C'nin cezaevi isyanına yardım etti iddiası

FETÖ DHKP-C'nin cezaevi isyanına yardım etti iddiası

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda DHKP/C'li tutuklu ve hükümlülerin kaldıkları koğuşta, 1 Ağustos 2016 tarihinde çıkarttıkları yangınla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ/PDY mensubu olduğu öne sürülen infaz memurlarının yapılan bu eyleme destek olduğu belirtildi. İsyan amaçlı çıkarıldığı öne sürülen yangına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında cezaevi doktoru Alp Çetiner'in de aralarında bulunduğu 4 kişi, tutuklanırken, cezaevi ikinci müdürü Ahmet Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 20 kişi serbest bırakıldı.

Bakırköy Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından yürütülen soruşturma kapsamında cezaevindeki tüm kamera görüntüleri incelendikten sonra 24 kişi gözaltına alındı.


Soruşturmaya kapsamında, 29 kadın mahkum ve tutuklunun kaldığı DHKP/C koğuşunda 1 Ağustos 2016 tarihinde çıkarılan yangının isyan amaçlı olduğu, FETÖ / PDY ile irtibatlı olduğu öne sürülen bazı infaz koruma memurlarının bu yangına yardım ettikleri belirtildi.


15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişiminden hemen sonra  DHKP/C'li tutuklu ve hükümlülerin eylem hazırlıklarına başladıkları, FETÖ / PDY ile irtibatlı olduğu öne sürülen bazı infaz koruma memurlarının kaos oluşturmak amacıyla bunu destekledikleri, iki örgütün işbirliği ile bu yangının çıkarıldığı iddia edildi.


Soruşturma kapsamında cezaevi ikinci müdürü Ahmet Öztürk ve tanık ifadesine görevi ve yetkisi olmadığı halde koğuşlara girerek darp edildiği öne sürülen tutuklu ve hükümlüleri muayene eden kurum doktoru Alp Çetiner, infaz koruma başmemuru Hülya Sarıdede'nin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Doktor Alp Çetiner, infaz koruma başmemuru Hülya Sarıdede, sağlık memuru Uğur Toprakoğlu ve hukuk fakültesi öğrencisi olan infaz koruma memuru Ümmü Çapraz, "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Görevi kötüye kullanma" ve "Tutuklu ve hükümlüleri isyana teşvik" suçlarından tutuklanırken, 20 kişi de serbest bırakıldı.


Tutuklananlardan infaz koruma memuru Ümmü Çapraz'ın, FETÖ / PDY ile irtibatlı işadamlarıyla görüştüğü, bir tanığın da Çapraz'ın oturma eylemini gerçekleştiren tutuklu ve hükümlülere müdahale eden gardiyanların ismini örgüt üyelerine verdiğini iddia etti. Bir başka tanığın, tutuklanan Hülya Sarıdede'nin tutuklu ve hükümlülere yönelik olarak, "Polisi, askeri öldüreceğinize gidin Tayyip Erdoğan'ı öldürün" sözlerini sarf ettiğini söylediği belirtildi.


İfadesi alınan bir başka tanık da, tutuklanan kurum doktoru Alp Çetiner'in, örgüt üyesi tutuklu ve hükümlülerle yakın temasta olduğunu söylediği, isyan çıktığında koğuşa girerek kendisini esir alınmış gibi gösterip ellerini arkadan bağlattığı şeklinde ifade verdiği öğrenildi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS