FETÖ şüphelisi 235 polise "Bylock" davası

FETÖ şüphelisi 235 polise "Bylock" davası

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları gerekçesiyle tutuklanan, aralarında eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 61'i tutuklu 86 polis hakkında ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle düzenlenen iddianame ile 114'ü tutuklu 149 polis hakkında aynı suçtan hazırlanan iddianame mahkemelerce kabul edildi - Sanık 86 polis yargılandığı davanın ilk duruşması 20 Mart'ta, 149 polis hakkındaki ilk duruşma ise 10 Nisan'da Silivri'de yapılacak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, ByLock kullanan emniyet görevlilerine ilişkin başlatılan soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor. Savcılık, soruşturma kapsamında tutuklanan 66'sı tutuklu 86 polise yönelik dosyadaki işlemleri tamamlayarak, iddianame düzenledi. Başsavcılıkça onaylanan iddianame İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkeme heyeti, iddianamenin kabulüne karar vererek, ilk duruşmanın 20 Mart'ta Silivri Cezaevinin karşısında bulunan duruşma salonunda yapılmasına karar verdi. Heyet, tutuklu sanıklardan 5'inin tahliyesine karar verirken, diğer 61 sanığın ise tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Savcılığın soruşturma sonucunda 114'ü tutuklu 149 polis hakkında hazırladığı diğer iddianame ise İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, ilk duruşmanın Silivri'de 10 Nisan'da yapılmasını kararlaştırdı.

İddianamelerde, FETÖ'nün yapılanması ve eylemleri ile örgütün şifreli haberleşme programı ByLock hakkında detaylı bilgilere yer verilerek, toplam 235 şüphelinin ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Bu arada, söz konusu polislerin bir kısmının meslekten ihraç edildiği, bir kısmının da açığa alındığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ''ByLock'' kullanan emniyet görevlilerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında aralarında emniyet müdürleri, çok sayıda amir ve başkomiserin de bulunduğu 258 polis tutuklanmış, 21 şüpheli Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanarak, bir kısım şüpheli polis de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Hakkında dava açılmayan polislerle ilgili soruşturma ise halen sürüyor.{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS