FETÖ'nün 'Dİjital Bölge İmamı' tutuklandı

FETÖ'nün 'Dİjital Bölge İmamı' tutuklandı

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar sürüyor. Soruşturma, örgütte "Dijital Bölge İmamlığı" diye bir pozisyon bulunduğunu da ortaya çıkardı. Muğla'da tutuklananlar arasında özel bir kolejde öğretmenlik yapan ve örgütün "Dijital Bölge İmamı" olmakla suçlanan Tuncay Şefkat da var.

Darbe girişiminin ardından başlayan "Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması" (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında pek çok ilde gözaltı ve tutuklamalar sürüyor. Gözaltına alınan ve tutuklananlar arasında vali yardımcıları, kaymakamlar ve emniyet yetkilileri de bulunuyor. Muğla'da tutuklananlar arasında örgütün "Dijital Bölge İmamı" olduğu ileri sürülen bir öğretmen de bulunuyor.


FETÖ soruşturmasında hakim ve savcı dalgası


ÇANKIRI: 42 kamu görevlisi tutuklandı


Çankırı'da soruşturma kapsamında 42 kamu personeli tutuklandı.


Valilikten yapılan yazılı açıklamada, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli 203 personelin görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi. Açıklamada, "Bu kişilerden 42'si adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, 68'inin lisansı, 14'ünün de sözleşmesi iptal edilmiştir. 24 kamu personeli gözaltında bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte de Çankırı genelinde FETÖ/PDY ile mücadele, ilgili birimlerimiz tarafından özverili şekilde sürdürülecektir" ifadelerine yer verildi.


DÜZCE: 25 adliye çalışanı tutuklandı


Düzce merkezli üç ilde yapılan operasyonda gözaltına alınan 25 adli personel tutuklandı. Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilen A.T, S.G, R.D, Y.S.K, R.D, Y.K, F.K, İ.D, İ.Ş, S.A, E.D, A.A, Ü.A, M.G, M.K, H.Y, F.B, M.A.A, Y.B, U.B, C.K, Ş.A, F.T, Y.K. ve M.S.Y'nin savcılıktaki sorguları tamamlandı.


Çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan 20'si zabıt katibi, 3'ü mübaşir, 2'si teknisyen 25 şüpheli, daha sonra cezaevine götürüldü. FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilen 25 kişi, Düzce, Bartın ve Zonguldak'ta polis ekiplerince yapılan operasyonda gözaltına alınmıştı.


Adreslerinde yapılan aramalarda bazı belge ve dokümanlara el konulan bu kişiler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmişti.


FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi için 10 ayrı iddianame hazırlanacak


Ayrıca kentte yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar 538 kamu personelinin açığa alındığı, bunlardan 90'ının tutuklandığı bildirildi.


Bu kişiler arasında 2 vali yardımcısı, 1 kaymakam, 46 hakim, savcı, memur, Düzce Üniversitesinde görevli 71 idari ve akademik personelin yanı sıra İl Jandarma Komutanlığında görevli bir üsteğmen ile İl Emniyet Müdürlüğünde 67 kişi de bulunuyor. Ayrıca görevden alınan ve tutuklananlar arasında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde, İl Müftülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde, İl Defterdarlığında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde, Orman İşletme Müdürlüğünde, İl Halk Sağlığı Müdürlüğünde, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinde, İl Özel İdaresinde, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünde, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Düzce Belediyesi, Cezai İnfaz Kurumu, Cumayeri Belediyesinde, Gölyaka Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği çalışanları ile 1 muhtar da var.


İşte isim isim FETÖ firarileri


GAZİANTEP: 1 iş adamı tutuklandı


Gaziantep'te gözaltına alınan iş adamı Bilal Çeker tutuklandı. İş adamı Çeker, örgüte finansman sağlamakla suçlanıyor. Çeker'in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Özel Primer Hastanesinin SGK anlaşması, bu yılın başında FETÖ/PDY'ye finansman kaynak sağladığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Hastaneye 15 Temmuz darbe girişiminin ardından el konulmuştu. Söz konusu hastane, şu an Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler ek hizmet binası olarak hizmet veriyor.


İZMİR: 90 okul, 55 yurt, 23 eğitim kurumu kapatıldı


İzmir'de kapatılan okul sayısı 90, yurt sayısı 55, diğer eğitim kurumları sayısı 23'e yükseldi.


Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre kapatılan eğitim kurumlarına ilişkin internet sayfasındaki listesini güncelledi. FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan kurumların isimlerinin yer aldığı listeye göre İzmir'de kapatılan okul sayısı 90'a çıktı. Ayrıca şu ana kadar kapatılan yurt sayısı 55, etüt eğitim merkezi ve yabancı dil kursu gibi diğer eğitim kurumlarının sayısı da 23 oldu.


Eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'den FETÖ açıklamaları


KARABÜK: 3 kişi tutuklandı


Karabük'te gözaltına alınan 3 kişiden biri tutuklandı.


Alınan bilgiye göre, polis ekiplerince gözaltına alınan Karabük Safranbolu İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Ahmet Ramazanoğlu, savcı U.S.T. ve hakim N.T, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.


Zanlılardan Ramazanoğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Diğer iki şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


FETÖ ile mücadelesiyle bilinen hakim Muzaffer Şakar da FETÖ'cü diye gözaltına alındı


KAYSERİ: 37 polis tutuklandı


Kayseri'de gözaltında bulunan 45 polisten 37'si sevk edildikleri nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı. 8 polis de adli kontrol koşulu ile serbest bırakıldı. Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleninin yürüttüğü FETÖ/PDY darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına 45 polis, yaklaşık 20 saat savcılara ifade verdikten sonra tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeyle gönderildi. Polislerden 37'si çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.


Savcı Serdar Coşkun darbeyi 2 gün önceden uyardı


KOCAELİ: 27 kişi tutuklandı


Kocaeli'de gözaltına alınan 34'ü polis 36 kişiden 27'si tutuklandı. Tutuklananlar arasında terör örgütünün şubelerden sorumlu 2 "imamı" da bulunuyor. Tutuklananlar aralarında komiser ve komiser yardımcılarının olduğu 25 polis tutuklandı. 3 kişi adli kontrolle serbest kalırken, 6 kişi ise serbest kaldı. 2 imanın polis olmadığı belirtilirken, tutuklananlar cezaevine götürüldü.


KIRIKKALE: 16 kişi gözaltında


Kırıkkale'deki soruşturma kapsamında 5 emniyet mensubu ile 9 infaz koruma memuru ve 2 zabıt katibi gözaltına alındı.


Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ ile bağlantısı olduğu belirlenen 4'üncü sınıf emniyet Müdürü H.A, komiser yardımcısı S.A, polis memurları M.B, H.Ş. ve S. K, Keskin T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda görevli 9 infaz koruma memuru ile Kırıkkale Adalet Sarayı'nda çalışan 2 zabıt katibini gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, bazı dokümanlara el konuldu. Zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.


MARDİN: 11 polis tutuklandı


Mardin'de yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15 polisten 11'i tutuklandı.


Alınan bilgiye göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli emniyet amiri, komiser ile komiser yardımcılarının da aralarında bulunduğu 15 polis, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.


Zanlılardan 2'si savcılıkta, 2'si de çıkarıldığı mahkemede adli kontrol kararı ile serbest bırakılırken, 11 polis tutuklandı.


MUĞLA: Biri 'Dijital Bölge İmamı' 4 kişi tutuklandı


Muğla'da 2 polis memuru ve 2 öğretmen tutuklandı. Gözaltına alınan Muğla Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurları Ersin Sekmen ve Muhitten Köklü ile meslek lisesi öğretmeni Mehmet Necip Yakup ve özel bir kolejde öğretmenlik yapan örgütün "dijital bölge imamı" Tuncay Şefkat, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet Savcılığındaki sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan bu kişiler tutuklandı.


NEVŞEHİR: 4 kişi tutuklandı


Nevşehir'de, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 4 kişi tutuklandı.


Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY üyesi olma suçundan haklarında soruşturma başlatılan memur Zekeriya A, esnaf Yalçın C, işçi Mustafa Y. ve Selim D. adliyeye sevk edildi. Bu kişiler, Nevşehir Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.


Öte yandan, aynı suçtan gözaltına alınan adliye katipleri Mehmet Ç, Sinan B, Şeyma K, mübaşir Ahmet B. ile adliye çalışanları Mitat C, Harun T, Fehmi S, Cumali S. ve Osman K. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.


TRABZON: Vali yardımcısı, savcı, kaymakamlar gözaltında


Trabzon'da aralarında vali yardımcısı ile cumhuriyet savcısının da bulunduğu 9 kişi tutuklandı.


Edinilen bilgiye göre, FETÖ ile ilişkili oldukları gerekçesiyle daha önce gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Vali Yardımcısı Mustafa Gürdal, polis ekiplerince yeniden gözaltına alındı.


Emniyetteki işlemlerinin ardından Trabzon adliyesine sevk edilen Gürdal, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2. Dairesi tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılan ve haklarında gözaltı kararı verilen savcılar arasında bulunması nedeniyle bir süre önce gözaltına alınan Trabzon Cumhuriyet Savcısı Yüceler Aslan da emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Aslan, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Trabzon E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.


Vakfıkebir ilçesinde yürütülen soruşturma çerçevesinde ise örgüte finansman desteği sağladığı iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında kadınların da bulunduğu 7 kişinin tutuklandığı öğrenildi.


Öte yandan aynı soruşturmada bir süre önce görevden uzaklaştırılan 4 kaymakamın ise gözaltına alındığı bildirildi. Şalpazarı Kaymakamı Cafer Sönmez, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Düzköy Kaymakamı Hüseyin Baş ile Dernekpazarı Kaymakamı Selim Erkovan'ın emniyetteki işlemleri devam ediyor.


UŞAK: Vali Yardımcısı ve kaymakam gözaltına alındı


Uşak'ta Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin ve Karahallı Kaymakamı Hakkı Başhan, polis tarafından saat 22.00 sıralarında gözaltına alındı. Emniyete götürülen Ertekin ve Başhan'ın işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS