FETÖ'nün sözde "bölge imamı" hakim karşısında

FETÖ'nün sözde "bölge imamı" hakim karşısında
Üçok, FETÖ/PDY yargılamalarından bu Hüsn-ü Şehadet yöntemiyle KHK'dan kurtulmanın önüne geçildiğinin altını çizen Üçok, "Hüsn-ü Şehadet de paradan daha ziyade, cemaat ağırlığı, siyasi ağırlık, kişilerin o kurumdaki pozisyonun ağırlıkları etkili oluyor. Tabiki bunlar, az önce verdiğim örnekte gibi 40 kişinin tamamına Hüsn-ü Şehadet de bulunmuyorlar. Az sayıda kişi oluyor. Burada para dönüyor mu, dönmüyor mu onu bilmiyorum. Ama gerçek olan şu, bizim ülkemizde tabiri caizse, adamını bulduğunuzda FETÖ/PDY mensubu olmaktan da kurtulabileceğinizin en somut göstergesi. İnşallah bunun önüne geçilecek. Milletvekili Şamil Tayyar'ın açıklamasından sonra bu FETÖ Borsası'nın önüne geçildiyse, bundan sonra da bu Hüsn-ü Şehadet'in önüne geçilerek, FETÖ/PDY yargılamalarında KHK ile ihraç edilmesi gerekenlerin kurtulmasının önüne geçilecektir" dedi.

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada örgütün sözde "Balçova bölge imamı" olduğu öne sürülen sanık hakim karşısına çıktı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Yahya S. ve avukatı katıldı.


Savunması alınan Yahya S, 2012-2014'de Balçova bölge imamlığı yaptığını ve bu görevi kendisine akrabası olan İzmir imamı M.S'nin verdiğini söyledi.


Esnaf gruplarına yönelik sohbet toplantıları düzenlediğini belirten Yahya S. şöyle devam etti:


''FETÖ'nün mahrem imamları ByLock programının yüklenmesi ve bu program üzerinden haberleşme yapılması konusunda talimat verdi. Ben de ByLock programını yükledim ve kullandım. Bir süre örgüte ait yurtlarda kalan öğrencilerle de ilgilendim. FETÖ, İzmir'i örgütsel olarak iki bölgeye ayırmıştı. Daha sonra örgüt tarafından Adana'ya gönderildim. Burada da örgüt mensubu muhasebeci grubuna yönelik sohbet toplantıları yaptım. Tüm bildiklerimi anlattım. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istiyorum.''


Cumhuriyet savcısı ise sanık hakkında uygulanan adli kontrol tedbiri ve yurt dışına çıkış yasağının devamına karar verilmesi ve eksik hususların giderilmesi yönünde mütalaasını sundu.


Mahkeme heyeti, sanık Yahya S'nin mevcut halinin devamına karar vererek, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS