Fetullah Gülen'in kuzenlerinin yargılanmasına başlandı

Fetullah Gülen'in kuzenlerinin yargılanmasına başlandı

Fetullah Gülen'in amcasının çocukları Dursun Yaşar ve Lütfü İhsan Gülen'in FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla haklarında 15 yıla kadar hapis istemiyle Erzurum'da yargılamalarına başlandı. Gülen'in kuzenlerinden Dursun Yaşar Gülen yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, tutuksuz yargılanan Lütfü İhsan Gülen katıldı. Kimlik tespitinin yapılması ve iddianamenin okunmasının ardından savunma yapan sanık Gülen, Bank Asya'da 2006'dan beri hesabı bulunduğunu söyledi. Gülen, 2014'te köyden ayrılıp şehre yerleştiğini belirterek, "Taşınırken köydeki hayvanlarımı sattım. Parayı Bank Asya'ya yatırdım. Param bankada bir müddet kaldı. Sonrasında bir miktarıyla bir araba aldım, kalan miktarını da iş bulamadığım için ailemin geçimi için kullandım. Parayı bankaya birikim amaçlı yatırdım, örgüt adına yatırmadım" iddiasında bulundu.


Gizli tanığın hakkındaki beyanlarını kabul etmeyen Gülen, şunları öne sürdü: "Terör örgütlerinden nefret ediyorum. Gizli tanığın hakkımda söylediklerini kesinlikle söylemedim, bunlar iftiradır. Korucuk Köyü Cami ve Kur'an Kursu Yaptırma Derneğine üyeliğim, muhtarın derneğin kurulması için üyeye ihtiyaç olduğunu söylemesiyle yaptırdığım üyeliktir, kesinlikle örgütsel amaçlı değildir. Beraatimi talep ediyorum."


Mahkeme heyeti, eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.


Fetullah Gülen'i yeğeni saklandığı evde yakalandı


İkinci dava


Aynı mahkemedeki bir başka davanın duruşmasına ise tutuklu sanık Dursun Yaşar Gülen ile avukatı Halit Çelik katıldı. Dursun Yaşar Gülen savunmasında, çiftçilik ve arıcılıkla uğraştığını savunarak, terör örgütüyle hiçbir alakasının olmadığını ileri sürdü. Bank Asya'da yaklaşık 10 yıldır hesabı olduğunu belirten Gülen, şu savunmayı yaptı: "Bir bankadan aldığım borcu kapatabilmek amacıyla diğer bankalardan para alır yatırırdım. Bu yüzden benim bütün bankalarda hesabım vardır. Fetullah Gülen'in talimatı doğrultusunda Bank Asya'ya para yatırdığım iddiası doğru değildir. Gizli tanık, muhtarlık seçimlerinde aynı kişiyi destekleyenler hakkında iftirada bulunmuştur."


Sanığın tutukluluk durumuna ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, Dursun Yaşar Gülen yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliye edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti de yurt dışına çıkış yasağı konularak sanığın tahliyesini kararlaştırıp, eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.


Fetullah Gülen'le fotoğraf çektiren eski vekil genel müdür atandı


İddianamelerden


Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan benzer içerikli 2 ayrı iddianamede, ifadesine yer verilen gizli tanık "Ahmet"in, Dursun Yaşar ve Lütfü İhsan Gülen'in yıllardır örgütün toplantılarına katıldıklarını, sunum yapmak için mahalle halkını Pasinler ilçesindeki Ramiz Efendi Yurdu ve mahalledeki misafirhaneye götürdüklerini anlattığı ifade ediliyor.


Gizli tanığın, sanıkların örgüte yardım amaçlı mahalle halkından himmet adı altında arpa, buğday, ayçiçeği ve patates topladıklarına şahit olduğunu anlattığı belirtilen iddianamelerde, sanıkların 17/25 Aralık'tan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a herkesin ortasında hakaret ettiği, son dönemlerde maddi durumlarında olağanüstü artış olduğu, mal varlıklarını tedbir amaçlı çocuklarının üzerine yaptıkları,17/25 Aralık sürecinden sonra Fetullah Gülen'in talimatıyla başka bankalardan para çekip, ailelerinin altınlarını bozdurup batmaması için Bank Asya'daki hesaplarına yatırdıklarını dile getirdiği aktarılıyor.


İddianamelerde, sanıkların, köydeki muhtarlık seçimlerinde çok büyük huzursuzluk oluşturduğu, adeta insanları örgütten olan ve olmayan şeklinde fişlediği, muhtarlık seçiminden önce Lütfü İhsan Gülen'in köy halkına "Muhtarlık seçimlerinde sizin desteklediğiniz adaya biz oy vereceğiz. Siz de genel seçimlerde HDP'ye veya başka bir partiye oy verin AK Parti'ye oy vermeyin" şeklinde sözler söyledikleri belirtilerek, bu kişilerin FETÖ/PDY içerisinde aktif rol oynadıkları, 15 Temmuz'dan sonra pişmanlık duyup geri adım atmadıkları ve son 1-2 yıldır Fetullah Gülen'in mehdi olduğu yönünde söylemlerde bulundukları kaydediliyor.


Sanıklar Dursun Yaşar ve Lütfi İhsan Gülen'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS