Fetva tartışmasında Diyanet'in Bilgi İşlem Dairesi Başkanı açığa alındı

Fetva tartışmasında Diyanet'in Bilgi İşlem Dairesi Başkanı açığa alındı

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, geçtiğimiz ay "fetva tartışması" nedeniyle tepki gören Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, bilgi işlem dairesinin başkanının açığa alındığını açıkladı. Söz konusu bilgileri, "ahlakını yitirmiş hiçbir insanın dahi kullanamayacağı" ifadeler olarak niteleyen Elvan, Diyanet'in böyle bir fetvasının olmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesine, geçtiğimiz ay, "Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusu yöneltilmiş, buna verilen yanıt da yoğun tepki ve tartışmalara yol açmıştı. İnternet sitesi kapatılmış, Diyanet İşleri Başkanlığı da yaptığı açıklamada, "böyle bir fetvaları" olmadığını, yaşananın bir "sabotaj" olduğunu açıklamıştı.


Skandal fetvaya Diyanet'ten açıklama


Konu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan'ın milletvekillerinin sorularını yanıtladığı sırada da gündeme geldi. Bakan Elvan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın böyle bir fetvasının söz konusu olmadığını söyleyerek, Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanının açığa alındığını açıkladı.


Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.


Diyanet'ten yeni fetva hattı çalışması


Başbakanlık bütçesindeki artışın nedeni örtülü ödenek


Komisyonda örtülü ödenek konusunun gündeme getirildiğini belirten Elvan, AK Parti hükümetleri öncesinde de Başbakanlık örtülü ödeneği için hep "iz bedeli" bir miktarın bütçeye konulduğunu ifade etti. Sistemin halen devam ettiğini, bir milyon liralık bir bedelin bütçeye konulduğunu anlatan Elvan, yıl içerisindeki gelişmelere göre buraya ilave ödenek aktarıldığını kaydetti. Elvan, "Dolayısıyla, Başbakanlık bütçesindeki artışın temel nedeni, örtülü ödenek harcamaları" dedi.


Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama


Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının harcayamadığı paranın sonraki yıla devredilebildiğini belirten Elvan, bu nedenle ajansın, bütçenin tamamını harcamış gibi anlaşılabileceğini ifade etti. Komisyonda, "torba yasa"lara ilişkin eleştirilerin dile getirildiğini hatırlatan Elvan, genel olarak yasaların "torba yasa" şeklinde çıkarılmasını tasvip etmediklerini bildirdi. Ancak birden fazla kurumla ilgili maddelerin her birinin ayrı yasa tasarısı olarak Meclis'e sevk edilmesinin zamanın, Meclis'in ve komisyonların kullanılması açısından etkin olmadığını dile getiren Elvan, "Dolayısıyla, 8-10 bakanlığın bu tür sorunlarının birer, ikişer madde halinde tasarı halinde getirilmesi ve tasarı olarak gönderilmesi makul diye düşünüyorum. Bu sadece bizim dönemimizde olan bir hadise değil. Bizden önceki hükümetler döneminde de olan bir hadise" dedi.


HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ile İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın kimi sözlerini anımsatan Elvan, "HDP'li milletvekillerimiz, ne olur, çıkıp, 'Biz bu PKK terör örgütünün yaptıklarını tasvip etmiyoruz. Sorun çözülecekse, sorunun çözüleceği yer TBMM'dir' demelerini bekliyoruz. Bu konuda da açıkçası hep biz vesayetten bahsettik. Geçmişte, birtakım vesayet altında bölgede faili meçhul cinayetler olduğunu söyledik, ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledik. Ama biz de HDP olarak sizin o vesayetten kurtulmanızı istiyoruz" diye konuştu.


Maliye Bakanlığı'ndan 'örtülü ödenek' açıklaması


"Paris cinayetleri ve MİT" yanıtı


HDP Muş Milletvekili Yıldırım'ın, Paris'te öldürülen 3 Kürt kadının katil zanlısı Ömer Güney'in MİT ile ilişkisi olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu kaydeden Elvan, "Arkadaşlarımın bana verdiği bilgi, böyle bir şeyin söz konusu olmadığı yönünde" dedi.


Ömer Güney Ankara'da 12 kişiyle görüşmüş


"Reformlardan sorumlu Başbakan Yardımcılığının çok doğru olmadığı" yönündeki beyanları anımsatan Elvan, "Biz, güçlü bir yapı oluşturduk. Reformlardan sorumlu bir Başbakan Yardımcısı ve 8 bakanın bulunduğu Reform ve Koordinasyonun İzlenmesi Kurulu oluşturduk. Dolayısıyla tüm yasa tasarılarımız bu kurula geliyor. Kurulda tartışılıyor. Burada bir netice elde edildikten, değerlendirildikten sonra Bakanlar Kuruluna sunuluyor" diye konuştu.


Elvan, Başbakanlıkta "etki analizi" ile ilgili çalışma başlatıldığını anlatarak, "Mevcut yönetmeliği, gerçekten etki analizinin gerçek anlamda yapılabileceği bir formata, bir yapıya büründüreceğiz. Etki analizi konusunda ilerleme sağlayamıyorsak, demek ki bir sorun var demektir. O sorunu çözmemiz lazım. Bununla ilgili Başbakanlıkta bir müsteşar yardımcımızı görevlendirdim. Onlar, tüm bakanlıklarla bir araya gelip çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.


Diyanet İşleri Başkanlığından diğer kurumlara geçişler


Komisyonda imam veya hatip olup da başka kurumlara geçenlere ilişkin soru yöneltildiğine işaret eden Elvan, şunları söyledi:


"Evet, bunlar var. Aslında geçmişten beri Diyanet İşleri Başkanlığından diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçiş söz konusu. Bunlar yıllar itibarıyla değişiklik gösterebiliyor. Bazı yıllar çok düşüyor, bazı yıllar artıyor. Ortalama 100, 150, 200, 300... 800'lere çıktığı dönemler olmuş. Ama ağırlıklı olarak üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığına geçiş söz konusu. Örneğin 2014'te Milli Eğitim Bakanlığına 664 kişi geçmiş, üniversitelere 132 kişi geçmiş. Diğer birimlere baktığımızdaysa oldukça düşük."


İzmir'de 'Alevinin selası okunmaz' krizi!


Alevilerle ilgili konuştu


AK Parti Hükümetleri döneminde gerçek anlamda Alevi meselesinin tartışılmaya başlandığını söyleyen Elvan, şöyle konuştu:


"Daha önceki dönemlerde bunlar konuşulamıyordu. Bunları da kabul etmemiz lazım. Evet, çalıştayı belki küçümseyebilirsiniz. Ama gerçekten birkaç çalıştay yapıldı ve sorunun ne olduğunu, nasıl ve ne şekilde bir adım atılması gerektiği konusunda dokümanlar oluşturuldu. Şu anda elimizde yol haritası var. Ama, Alevi kardeşlerimizin kendi içinde de sıkıntıları var. Farklı görüş arz eden kesimlerimiz de var. Önemli olan, bu kardeşlerimizi orta noktada birleştirmektir. Bizim reform programımızda cemevlerine hukuki statü tanınacağı, 3 aylık vaatlerimiz arasında yer alıyor. Biz bu görevi Adalet Bakanlığına verdik. Çalışmalar başladı. Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu çalışmaya destek veriyor. Umuyor ve diliyorum ki en kısa sürede bununla ilgili netice elde ederiz. Bizim de arzumuz, bununla ilgili sorunu artık tamamıyla ortadan kaldırıp, hem ülkemizin hem Alevi kardeşlerimizin önünün açılmasını sağlamak."


İşte hükümetin Alevi açılımında yol haritası


Elvan, Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik eleştirilerin gündeme getirildiğine işaret ederek, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın da hakkını yememek gerekiyor. İlk kez Türkiye'de Alevi-Bektaşi klasiklerini Diyanet İşleri Başkanlığımız, Görmez Hocamız ve ekibi yayınladılar. Kapsamlı bir çalışma yaptılar. Din derslerine Aleviliğin dahil edilmesi, Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerdeki imamlarımızın eğitime tabi tutulması gibi düzenlemeler, birtakım çalışmalar yapıldı. Bunları tatmin edici bulamayabilirsiniz ama şunu da kabul edelim, cemevlerinin AK Parti hükümetlerinden önceki sayısıyla, şimdiki
sayısı kıyaslandığında belki cemevlerinin yüzde 80-90'ı AK Parti hükümetleri döneminde yapıldı" diye konuştu.


Alevilerden Kadıköy'de dev miting


Diyanet'te daire başkanı açığa alındı


Diyanetin fetvalarına ilişkin milletvekillerinin konuşmalarına değinen Elvan, şöyle devam etti:


"Şunu çok açıklıkla ifade etmek istiyorum, sokakta aklını, ahlakını yitirmiş hiçbir insanın dahi kullanamayacağı ifadeler bunlar. Hicap duyarız bunları konuşmaktan. Böyle bir fetva söz konusu değil. Ne Alevi kardeşlerimize yönelik olarak ne de işte çocuğuyla birtakım ilişki vs. Bununla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığımızın kesinlikle ne görüşü ne de fetvası söz konusu. Ama maalesef, iletişim ve sosyal medyada sağlanan birtakım gelişmeler, iletişim teknolojilerinin çok daha iyi noktaya gitmesi vesilesi, bu gibi araçları da kullanarak, manipüle ederek, Diyanet İşleri Başkanlığımızı da kötüleyen bir takım girişimler olmuş. Bunu da ifade edeyim. Bununla ilgili soruşturma başlatıldı. Bilgi işlem Dairesi Başkanı açığa alındı. Soruşturma devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve çalışan arkadaşlarımıza böyle bir iftiranın atılması son derece üzücü bir hadise. Böyle bir husus söz konusu değil. Tamamıyla uydurma ve iftiradan ibaret."


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Alevilik ile ilgili açıklamalarının çarpıtıldığını bildiren Elvan, Görmez'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile telefonda görüştüğünü aktardı. Elvan, "Sayın Kılıçdaroğlu da 'Benim kabul etmediğim hiçbir kelime yok' şeklinde bir ifade kullanmıştır sayın Başkana (Görmez) ve 'Vekillerimizle birlikte sizi ziyaret edeceğim' şeklinde ifade kullanmıştır. Diyanet İşleri Başkanının bana aktardığı kadarıyla söylüyorum" diye konuştu.


Eylem programındaki konuların her birini teker teker hayata geçireceklerini söyleyen Elvan, gelecek günlerde üretimin teşvikine yönelik bir paketin TBMM'ye sevk edileceğini duyurdu. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın, "muhafazakarlaşmayı ya da muhafazakar olmayı gerici bir toplum olarak algıladığı" şekilde ifadesi olduğunu, bunun kendisini üzdüğünü ifade eden Elvan, muhafazakarlığın hiçbir zaman gericilik olmadığını söyledi.


Elvan, "Ancak bağnaz, statükocu bir yapı içinde olabilirseniz, belki o zaman gerici olarak o kesimi addedebilirsiniz" dedi.


Başbakan Yardımcısı Elvan, bazı milletvekillerinin sözleri üzerine, "Dini, dili, ırkı, rengi ne olursa olsun, her bir vatandaşımızı, her bir insanımızı korumak, kollamak ve eşit muamele yapmak zorundayız. Bu konuda üzerimize düşen ne varsa yerine getirmekle yükümlüyüz. Kişisel bazı yanlışlıklar varsa, onun gereği yapılmalı diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı."Vesayet" tartışması


Elvan'ın sözlerinin ardından HDP milletvekilleri Paylan ve Yıldırım, söz istediler. Paylan, Elvan'ın partisiyle ilgili, "Vesayet altındasınız" diyerek "ithamda bulunduğunu" söyledi ve "Ben kendimi herhangi bir vesayet altında hissetmiyorum, çok da özgürüm. İddiam, barışın oluşması, silahların susması ve demokratik anayasayı yapıp, demokratik Türkiye'de yaşamak. Bunun dışında iddiam yok. Herhangi bir vesayet altında değilim" dedi.


"Siyaset kurumunun şu anda devre dışı olduğunu, silahların konuştuğunu" ifade eden Paylan'a, Başbakan Yardımcısı Elvan, "PKK'yı kınayabiliyor musunuz?" diye sordu.


Paylan, "Ben her türlü şiddetin karşısındayım" yanıtını verdi. Elvan ise "Askere polise her şeyi söylüyorsunuz, PKK'ya gelince ağzınızı açmıyorsunuz.
'Ben bunu kınıyorum' deyin" ifadelerini kullandı.


Paylan, vesayet altında olmadığını tekrarlarken, Elvan, "Ne zaman silahları bırakırlar? Kurumunuz, partiniz vesayet altında. Evet, vesayet altındasınız" diye konuştu.


Milletvekili Yıldırım ise bu tartışmalarla hiçbir yere varılamayacağını söyleyerek, "Benim dışımdaki 549 milletvekilinden asla daha az ya da daha fazla özgür kendimi addetmem" dedi.


Yıldırım, ikili görüşmelerin hiçbirinde, umuma aykırı konuşmalarının aksi istikamette konuşmadığını ifade etti.


Başbakan Yardımcısı Elvan ise samimi kanaatini paylaştığını aktararak, şunları söyledi:


"Orada, o bölgede Kürt kardeşlerimize PKK zulmediyor. Bunu sizler de görüyorsunuz. O evlerde, sokaklarda, o mahallelerde yaşayan kardeşlerimizin zorla evden çıkarılışları, oralara silahlı, Suriye'den getirilen insanların getirilmesi, yerleştirilmesi, keskin nişancıların yerleştirilmesi, barikatların kurulması, bunları nasıl tasvip edebiliriz? Sorun çözülecekse, oturalım konuşalım. Her şeyi konuşmaya hazırız ama ne olur, bir siyasi parti olarak, diğer partilerin yaptığı gibi, 'Biz teröre karşıyız' deyin. Biz bunu arzu ediyoruz. Bunu niye söyleyemiyorunuz? Yoksa, özgürlükler konusunda, temel hak ve hürriyetler konusunda, demokrasi konusunda ben inanıyorum ki, bizin, sizin çok fazla fikir ayrılığı söz konusu değil ama bu konuda sizin de gayret içinde olmasını önemsiyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS