Figen Yüksekdağ cezaevinden duruşmaya bağlantı: 'Sözlerimin arkasındayım'

Figen Yüksekdağ cezaevinden duruşmaya bağlantı: 'Sözlerimin arkasındayım'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bir Alman yayın organı Deutsche Welle'ye verdiği röportaj nedeniyle "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılandığı davada savunmasını tutuklu olduğu cezaevinden görüntülü sistemle yaptı, "Sözlerimin arkasındayım" dedi.

Yüksekdağ ve Demirtaş için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulacak


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Alman yayın organı Deutsche Welle'ye verdiği röportaj nedeniyle yargılandığı davaya tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak yaptığı savunmasında, "Sözlerinin arkasındayım" dedi.


HDP, 'halk toplantılarına' başlayacak


Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak savunmasını yaptı.


Yüksekdağ, "Deutsche Welle"ye röportaj verdiğini ancak yayımlanan röportajı okumadığını söyledi. Siyasetçi olduğunu ve birçok yayın organına görüşlerini aktardığını ifade eden Yüksekdağ, sözlerinin arkasında olduğunu belirtti.


Hazırlanan iddianamenin içeriğini inceleyemediğini söyleyen Yüksekdağ, sonraki celselerde ayrıntılı savunmanın avukatları aracılığıyla yapılmasını ve duruşmadan vareste tutulmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, Yüksekdağ'ın duruşmalara katılmama talebini kabul ederek ayrıntılı savunma hazırlanması için duruşmayı erteledi.


HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde, daha önce çağrılmasına rağmen ifadeye gitmediği gerekçesiyle 4 Kasım'da Ankara'daki evinde gözaltına alınmıştı.


Yüksekdağ, Diyarbakır'da çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmış ve Kocaeli F Tipi Cezaevine gönderilmişti.


Ne demişti?


Yüksekdağ, yargılanmasına yol açan röportajı 8 Ağustos 2015'te Almanya'da bulunduğu sırada Deutsche Welle'de yayımlanmıştı. Yüksekdağ, iddianamede de yer verilen bu röportajında kendisine yöneltilen "Kürt kökenli politikacılar tarafından kurulan HDP'nin, PKK ile bağı olduğu söyleniyor. Buna ne dersiniz?" sorusuna şu yanıtı vermişti: "Partimin PKK ile bağı yok. PKK bir halk özgürlük hareketidir. Aynı zamanda demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür. Bizler PKK'nın bu hedeflere ulaşma konusunda başvurduğu yöntemleri onaylamıyoruz. Ancak şunu da kabul etmeliyiz ki, uyguladığı program terör değildir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS