Figen Yüksekdağ: "Ülke korsan bir hükümet tarafından yönetiliyor"

Figen Yüksekdağ: "Ülke korsan bir hükümet tarafından yönetiliyor"

HDP Eş Genelbaşkanı Figen Yüksekdağ, "Fili olarak yönetime el koyan bir Cumhurbaşkanı var. Şu anda ülke korsan bir hükümet tarafından yönetiliyor" dedi. Yüksekdağ'ın Van'da açılışına katıldığı kent parkına da İstanbul'da polisin öldürdüğü Dilek Doğan'ın adı verildi.

HDP İl binasında HDP Van Milletvekili Tuba Hezer, HDP İl Başkanı Veysi Dilekçi, HDP Van Milletvekili adayı Bedia Özgökçe ile birlikte basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye'deki demokrasinin önünün AK Parti iktidarı tarafından tıkandığını söyledi.


Darbe döneminde bile böyle baskı görülmediğine dikkat çeken Yüksekdağ, "Şu anda fiili olarak yönetime el koyan bir Cumhurbaşkanı var. Ülke; korsan bir hükümet tarafından yönetiliyor. Çünkü hükümet seçilmemiş, milletin vekaletini almamış. 'Teknokrat' olarak saray tarafından atanmış bir hükümet, müthiş bir baskı var. 7 Haziran'da istediğini alamayan hükümet ülkeyi savaş alanına dönüştürdü. Darbe ve cunta döneminde bile bu yaşanmamıştır. Cunta döneminde asker el koymuştu. Şimdi kim Türkiye'ye el koydu. Bugün yaşananların anlamı nedir. Herkes bunu soruyor" dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Hatay'dan seslendi


"1 Kasım sonuçlarını da tanımayacaklar"


Yüksekdağ, 7 Haziran'da istediğini alamayan mevcut hükümetin 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını da tanımayacaklarına dair açıklamalar yaptığını öne süren Yüksekdağ, şöyle devam etti:


"AKP 1 Kasım sonrası yine anormal duruşunu sergileyeceği sinyaller veriyor. 1 Kasım'da halkın iradesini tanımayacağını ifade eden bir yapı var. Bu kadar gözü kararmış. Şimdi herkes 1 Kasım'dan sonra ne olacak diye endişeli. Cumhuriyetin 93'üncü yılı. Ama bu Cumhuriyet hala demokratik Cumhuriyet olamadı. Bunun sancısını yaşıyor. Şimdiki siyasi yapı cumhuriyetin güçsüz yanlarını, zayıflayan yanlarını yamalamaya çalışıyor. Bu zihniyet 7 Haziran sonrası saray cumhuriyetini kurmayı planlıyordu. 400 milletvekili alacaklar. Erdoğan başkan olacaktı. Cumhuriyetlerini ilan edeceklerdi. Karşılarına HDP çıkınca bu planları suya düştü. Şimdi Van'da 1 milletvekili daha almayı istiyorlar. Onlar 2 milletvekili çıkararak namusu kurtarmayı düşünüyorlar. Ama biz kazanacağımız milletvekilleriyle Van ve Türkiye'nin geleceğini kazanmayı düşünüyoruz. İktidarın son çırpınışlarıdır. Tehditlere ve baskılara boyun eğmeyeceğiz."


Yüksekdağ: 'Bu zamana kadar karşılarında çürük çarık bir muhalefet vardı'


Parka Dilek Doğan'ın ismi verildi


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, seçim çalışmaları kapsamında Van Büyükşehir Belediyesi'nin kent parkı açılışına da katıldı. Yüksekdağ, açılışı yapılan parka İstanbul'da polis kurşunuyla öldürülen Dilek Doğan'ın isminin verildiğini söyledi.


Van Büyükşehir Belediyesi'nin Edremit yolu üzerinde, 40 bin metrekare alan üzerinde yapımına geçen yıl başladığı "Van Kent Parkı" tamamlandı. Parkın açılışına HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Bekir Kaya, Hatice Çoban, ilçe belediye eşbakanları ve vatandaşlar katıldı.


Parkın açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Van'ın bu hizmetlerle yeni dönemin açılışını yaptığını belirterek, geleceğin gökyüzü kadar berrak olacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin büyük zorluklarla bu hizmetleri yaptığını anlatan Yüksekdağ şöyle konuştu:


"Bugün bu Kent Parkı'nı hizmete sokuyor Büyükşehir Belediyemiz. Bu parkın ismini de bugün hep birlikte koyacağız. İsim olarak önerdiğimiz, İstanbul'da polis kurşunuyla katledilen gencecik bir kadının ismi; Dilek Doğan'dır. İstanbul'da genç yaşında evinde katledilen bir kardeşimiz, bir yoldaşımızdı Dilek Doğan. İstiyoruz ki bugün burada bu parkla birlikte adı ve anısı yaşasın. Bu kentin bu parkı kadınlar için özgürlük alanı olsun. Bu park adıyla yaşasın. Kadınların mücadelesiyle ve özgürlük özlemiyle birlikte yaşasın."


Yüksekdağ, park açılışı sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni alınan 15 otobüsle de şehir turu attı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS