Figen Yüksekdağ, Van'da Muharrem Taş'ın ailesini ziyaret etti

Figen Yüksekdağ, Van'da Muharrem Taş'ın ailesini ziyaret etti

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Van'da 1 Şubat 2014'te yolun kardan kapalı olması nedeniyle hayatını kaybeden Muharrem Taş'ın ailesini ziyaret etti. Yüksekdağ, "7 Haziran seçimlerinden sonra Van'a dayatılan ve reva görülen insanlık dışı anlayışı değiştireceğiz. Bu güzel, değerli ve şerefli insanların hak ettiği yaşamı Van'da kurmasına vesile olacağız" dedi.

Yüksekdağ, geçen kış, Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca Mahallesi Çalık mezrasında yolun kardan kapalı olması nedeniyle hayatını kaybeden 1,5 yaşındaki Muharrem Taş'ın ailesini ziyaret etti.


Minik çocuğun cenazesini çuvala koyup taşıdılar!


Baba Abdulvahap, anne Halise Taş ve aile büyükleri ile görüşen Yüksekdağ, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, küçük Muharrem'in ölümünün, unutulmayacak bir acı olduğunu söyledi. Muharrem Taş'ın karlı bir kış gününde hastalandığını anımsatan Yüksekdağ, şöyle konuştu:


Vali Van'daki ölümle ilgili hatayı kabul etti


"Hasta kardeşimiz, tüm devlet kurumları ve hastaneler ailesi tarafından aranarak kurtarılmaya çalışıldı. Ama devletin operasyon yapmak için her koşulda havalanan helikopterleri, her türlü araç ve gereci, Van'da askeri operasyonlarda, siyasi operasyonlarda kullanılan her türlü vasıtası, nedense o gün yoktu. Ailesinin bütün çağrılarına rağmen, amcasının burada, ailesinin köydeki tüm çağrılarına rağmen ambulans ve araç gönderilemedi o köye ve o küçük yavrumuz köyde yaşamını kaybetti. Cenazesini dahi alacak bir araç gönderilmedi. Hala insanlık o görüntüyü unutmadı. Babasının, amcasının sırtındaki bir çuvalla Muharrem Van'a otopsi için taşındı. Biz o günü, o görüntüyü unutmadık. Bugün de hem ailemize hem halkımıza 'unutmayın' demek için bugün burada ailemizin yanındayız."


Türkiye'nin konuştuğu olayla ilgili yeni gelişme


Muharrem'in ölümünün, "Van'a uygulanan ayırımcılık politikası, Van halkına üvey evlat, üvey kardeş muamelesi yapılması" olduğunu ileri süren Yüksekdağ, "Bu topraklar çok acı çekti, depremi, çatışmanın sonuçlarını çok acı şekilde yaşadı. Bunlar yetmiyor, bir de devletin ayırımcı siyasetiyle, hizmetten men eden siyaseti ve yaklaşımıyla baş etmek zorunda kalıyor. Biz İnşallah 7 Haziran seçimlerinden sonra Van'a dayatılan ve reva görülen bu insanlık dışı anlayışı da değiştireceğiz. Bu güzel, değerli ve şerefli insanların hak ettiği yaşamı Van'da kurmasına vesile olacağız" ifadelerini kullandı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS