Figen Yüksekdağ'dan "hendek" çıkışı: Onaylamıyoruz

Figen Yüksekdağ'dan "hendek" çıkışı: Onaylamıyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Hendekler biçiminde bir mücadele yönteminin uygulanmasını bizler de onaylamıyoruz. Ama hendek denilen şey bir sonuçtur sadece" dedi. Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın basına yansıyan 'partide Erdoğancı bir kanatın bulunduğu' sözlerine yönelik ise "HDP'de Erdoğan seviciler, Erdoğancılar diye bir kanat yok" diye konuştu.

Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bölgede yaşanan gelişmeler ve Sur'da yaşanan çatışmalar ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Yüksekdağ, tüm Türkiye'nin gözünü kapattığı ve siyasi iktidarın gerçekleri gizlediği Sur'daki şiddete dikkat çekmek istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar 5 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplamda 1.5 ay sokağa çıkma yasağı uygulandı. AKP hükümeti 1 Kasım'dan önce Türkiye'ye huzur, güven ve istikrar vaad ederek oy istedi. Ancak, seçim sonrası şiddetini arttırdı. Sur'da bir insanlık dramı yaşandı ve buna karşı haklı bir insanlık direnişi sergileniyor. İnsanlar, kimlikleri ve onurlarıyla yaşamak istiyor. Kara tablonun tek nedeni kazılan hendekler değildir. En büyük, karanlık ve derin zihniyetin, siyasi iktidarın zihniyeti olduğunu gördük. Bugün siyasi iktidar halkın meşru talebi karşısında, gayri meşru bir pozisyon almıştır. Bizler mücadele ile ortak demokrasi değerlerinin kazanmasını istiyoruz. Günlerdir Sur üzerinde bir devlet şiddeti uygulanıyor" dedi.

Manisa Osmanlı Ocakları'ndan 400 kişi istifa etti

"Artık silahlar konuşmasın"

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, devletin birliğini ve bütünlüğünü savunduğunu söyleyenler bugün ülkeyi böldüğünü ileri sürerek, "Bir 80 darbesinde, halkla asker karşı karşıya getirilmişti, bir de bugün görüyoruz. Bütün dünyanın gözleri önünde belki bir katliam yaşanacaktır. Halk hendek yüzünden değil devletin silahının, polisinin girdiği yerde göçe zorlanıyor" dedi.

Salı günü Meclis Grup Toplantısı'nı Diyarbakır'da gerçekleştireceklerini söyleyen Yüksekdağ, "Halkla ile birlikte ve halkın acılarını paylaşmak için toplantıyı burada yapacağız. Artık Türkiye Sur halkının taleplerini tartışmalıdır. Artık silahlar konuşmasın, artık siyasi iktidar halk ile silah ve operasyon aracılığıyla konuşmasın. Bu zor ve kriz dönemlerinde diyalog ve konuşma yolarının sonuna kadar açılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

"HDP'de Erdoğan seviciler, Erdoğancılar diye bir kanat yok"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın basına yansıyan 'partide Erdoğancı bir kanatın bulunduğu' sözleri ile ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

"Selahattin bey bir röportajda, kullandığı o ifade başkanlık, başkanlık rejimi, başkanlık sistemi hakkında yapılan bir polemikle ilgilidir öncelikli olarak. O polemiğe cevaben, o polemiğin hatırlatılması, polemiğin gündeme gelmesi üzerinden yapılmış bir değerlendirmedir. Buradan genel bir sonucun çıkarılması öncelikle yanlış. Ve oradaki röportajın ve Selahattin beyin ortaya koyduğu söylemin çarpıtılması yada daha iyi niyetli bir ifadeyle yanlış yorumlanması anlamına geliyor. Partimiz bakımından Selahattin beyin kesinlikle öyle bir ifadesi olmamıştır. Bir Erdoğancılar kanadı, Erdoğan seviciler, Erdoğan sevenler diye tabir edilecek bir kanat yoktur. Daha önceki süreçlerde de aslında böyle bir kanat yoktur. Bu kadar ciddi, bu kadar hayati sorunlar varken, doğrusu bir röportajdan hareketle HDP içerisinde bir ayırım icat edilmesi ve Selahattin beyin söyleminin buna gerekçe haline getirilmesi yanlış ve art niyetli bir yaklaşımdır."

"Hendekler sonuçtur"

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, gelinen noktanın artık hendekleri, hendeklerin sınırını, çapını çok aştığını söyledi.

Hendeğin bir sonuç olduğunu söyleyen Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hendekler biçiminde bir mücadele yönteminin uygulanmasını bizler de onaylamıyoruz. Ama hendek denilen şey bir sonuçtur sadece. Siyasette esas hendek 28 Şubat mutabakatı yok farz edildikten sonra, yok hükmünde sayıldıktan sonra açıldı. Bunu çok net görmemiz gerekiyor. Hendek konusu, gündeminin ötesinde halkın çok net bir itirazı var. Benim irademi yok saydın, yok farz ettin, ne demek benim irademi yok saydın itirazı. Ne anlama geliyor bu? Çözüm iradesini yok saydın, barış masasını yok saydın. Birinci itiraz bunadır, bunu unutmamak lazım. Bugün burada yaşanan hareket, burada yaşanan süreç çözüm sürecinin hükümet tarafından bitirilmesinden sonra başlamıştır. Buna itiraz olarak başlamıştır, tepki olarak başlamıştır, bunu unutmamak lazım."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS