Figen Yüksekdağ'dan "özel savaş birimi" iddiası

Figen Yüksekdağ'dan "özel savaş birimi" iddiası

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bugün bu şiddet iktidarı kendi sonunu hazırlıyor. Onlar sona gidiyor olabilirler, gidecekler de ama bizler mücadeleye daha yeni başladık" dedi. Yüksekdağ, "Bugün saray iktidarı kendisine bağlı bir savaş birimi örgütlemiş durumda. Cizre ve Sur'da özel bir savaş yürütülüyor" ifadesini kullandı.

Yüksekdağ, parti genel merkezinde düzenlenen Kadın Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yarın gerçekleştirilecek Parti Meclisi Toplantısı öncesinde partinin yarısını oluşturan Kadın Meclisi'nde bir araya geldiklerini belirtti.


İçerisinden geçilen sürecin tüm toplumsal mücadele dinamiklerini olduğu kadar, kadın özgürlük dinamiklerini de ciddi şekilde etkilediğini ifade eden Yüksekdağ, şiddet politikalarının zirve yaptığı bir dönemden geçildiğini savundu. Savaşların tırmandırıldığı dönemlerde kadınların daha da baskı altında tutulduğunu kaydeden Yüksekdağ, siyasi iktidarın erkek egemen baskıcı yönetme anlayışına itiraz ettiğini bunun karşılığında ise kadın ölümlerinin arttığını kaydetti.Türkiye'nin çok ciddi bir yol ayrımında olduğunu ifade eden Yüksekdağ, sözlerini şöyle tamamladı:


"Bu Türkiye halkı çok ciddi bir siyasi krizle karşı karşıyadır. Bu Türkiye halkının demokratikleşme krizidir. Türkiye halklarının ve siyasetin bu sancıdan çıkabilmesi için her şeyden önce Kürt sorununda komplocu siyasete son verilmesi, sayın Öcalan'a uygulanan esaret politikasının bitirilmesi gerekiyor. Tecritin derhal kaldırılması ve bütün sorunların çıkış yeri olan, dağıtılan o masaya yeniden dönülmesini istiyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS