Fikirtepe'de evini boşaltmayan ailenin başına gelmeyen kalmadı

Fikirtepe'de evini boşaltmayan ailenin başına gelmeyen kalmadı

Fikirtepe'de evini boşaltmayan ailenin başına gelmeyen kalmadı

İstanbul'da kentsel dönüşüm bölgelerinden olan Fikirtepe'de evler boşaltılıyor, yıkımlar sürüyor. Ancak müteahhit firmaların hala anlaşmaya varamadığı aileler de var. Onlardan biri de Yılmaz ailesi. Kira yardımı ve mağduriyet bedeli alamadıkları için evlerini tahliye etmeyen Yılmaz ailesinin başına gelmeyen kalmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre müteahhit firma evini tahliye etmeyen aileye dehşet yaşattı.

Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde Barsan Yapı tarafından projelendirilen ve 180 hak sahibinin bulunduğu 13 bin metrekarelik adada, biri hariç tüm evler boşaltıldı ve yıkım işlemi tamamlandı.

Fikirtepe'de tek başına

Fikirtepe'deki o ev yıkıldı

216 metrekarelik arsa üzerinde kurulu olan evlerini müteahhit firmayla anlaşamadığı için boşaltmayan Aslan Yılmaz ve eşi Şehriban Yılmaz'ın yaşam mücadelesi bir ay önce gündeme gelmişti. Sözcü Gazetesi'nde yer alan haberine ardından Yılmaz Ailesi'nin başına gelmeyen kalmadı. Önce firmanın kiraladığı yıkım ekipleri elektrik direğini indirdi, elektriksiz kalan evde kombi de çalışmadığı için doğalgaz da gitti. Ardından su tesisatına zarar verildi. Son olarak geçtiğimiz hafta sonu evin çatısı kepçeyle yıkıldı ve ev kullanılmaz hale getirildi.

‘Evimi istiyorlar'

Aynı gün hırsızların girdiği evden ziynet eşyaları ve bir miktar para çalındı. Aslan ve Şehriban Yılmaz, 40 yıldır yaşadıkları evi terk ederek oğullarının evine sığınırken, müteahhit firmayı savcılığa şikayet etti. Aslan Yılmaz, “Yuvamı pazarlık konusu yapmadım. Kira yardımı ve mağduriyet bedelini güvence altına aldığımda zaten evden çıkacaktım. Değişik oyunlarla evimi benden almaya çalışıyorlar. Bunca olumsuzluktan sonra onlara güvenmem mümkün değil. Hukuk mücadelemi sürdüreceğim” dedi. Barsan Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çabuk ise “Çatıya müdahale bilgimiz dahilinde yapılmadı. Bir yanlışlık sonucu olmuş olabilir, konuyu araştırıyoruz” dedi.

Bakanlık seyrediyor

Çevre Bakanlığı'nın denetim ve kontrolünde olan Fikirtepe'de yıkım çalışmalarının başlaması için tüm binaların boşaltılmış olması gerekiyordu. Ancak, tahliyeler tamamlanmadan bakanlık firmaya yıkım ruhsatı verdi. Barsan Yapı projede hafriyat çalışmalarına devam ederken, Yılmaz Ailesi yıkıntıların arasında yaşam mücadelesi veriryor. Aslan Yılmaz ise evi yıkılmasın diye gündüzleri evin bahçesinde ateş yakıp nöbet tutuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı