Fikri Sağlar: SİT alanından çıkarılan askeri bölge rant uğruna imara açılacak

Fikri Sağlar: SİT alanından çıkarılan askeri bölge rant uğruna imara açılacak

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, AK Parti'nin 15 Temmuz sonrasında boşaltılan askeri alanların yeşil alan ve park olarak kullanılacağı taahhüdünü hatırlatarak, Mersin'deki bir askeri alanın SİT alanından çıkartılarak rant uğruna imara açılacağını ileri sürdü.

AK Parti'nin 15 Temmuz sonrasında boşaltılan askeri alanların yeşil alan ve park olarak kullanılacağı taahhüdünü hatırlatan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Mersin'deki bir askeri alanın SİT alanından çıkartılarak rant için imara açılacağını ileri sürdü.

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, 15 Temmuz sonrasında boşaltılan askeri alanlarla ilgili AK Parti'nin verdiği, "yeşil alan ve park olarak kullanılacağı" vaadini hatırlatarak, bu alanların kentsel dönüşüme açılması arasında çelişki bulunduğunu söyledi. Sağlar, "Açıkça çelişki var. Mersin'de Müftü köprüsü yanında ki askeriyeye ait olan yer, SİT alanından çıkarılarak imara açıldı. Burada devasa bir otel yapılacak. Bu alan da diğer kamu arazileri, orman ve hatta tarım arazilerinin yanında kıyılar gibi tüm kırsal ve kentsel alanların rant amacıyla yağmalanmasını mubah gören AK Parti politikalarının hedefi oldu" dedi.

Bakan Avcı'nın cevaplamasını istedi

Sağlar, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplamasını isteyerek şunları söyledi:

"15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından askeri alanlar ve yapılar İle ilgili yeni düzenlemeler, kentsel dönüşüm süreçleri adı altında yeni rantlar yaratıldı. İnşaat sektörüne getirilen yeni düzenlemelerle AK Parti, sermayeyi bir kez daha kamusal alanlara saldırdı. Askeri alanların yeni işlevlerle imara yani ranta açılması; hızlı yapılaşma yoluyla yaşam alanlarımız, kentlerimiz için yeni riskler oluşturmaktadır. Mersin'in en planlı yerlerinden biri konumundaki alanın bir anda SİT alanından çıkartılmasını anlamış değiliz. Ankara bürokrasisi ve tabii yerli işbirlikçileri, yine akıllara ziyan bir kararın altına imza atmışlar. Böyle bir karar alınmasının altında acaba başka nedenler mi var diye düşünüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya soruyorum. Müftü köprüsü yanında ki askeriyeye ait olan yeri sit alanından kim çıkardı? Burası hangi müteahhide peşkeş çekilecek? Bu alan hangi devasa otele verilecek? Bakan Avcı'nın şeffaflık prensibi doğrultusunda açıklamaları gerekir."

'Peşkeşe izin vermeyeceğim'

Tarihi Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın TOKİ'ye devredildiğini de hatırlatan Sağlar daha sonra şu görüşlere yer verdi:

"Garnizona bağlı Askeri alan SİT alanı olarak imarda işaretli. Bu da demek oluyor ki o bölgedeki her ağaç koruma altındadır. Ancak buranın imara açılarak birilerine peşkeş çekilmesi istenmektedir. Kent merkezinde tek kalan yeşil alanda bu şekilde yok edilmeye çalışılmaktadır. Burayı betonlaştırmaya çalışan çıkarcı, bu çıkarcılara o alanı peşkeş çekmeye çalışanlar kim? Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın yeri ile askeri alan kent meydanı ve parklarla bütünleşen bir rekreasyon alanı olarak oluşturulmalı. Çünkü Mersin'in yeşil alanlara ihtiyacı var. Stat ve askeri alan, denize kadar kentte hemşerilerimizin gezeceği bir alan olarak planlanması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın isteği üzerine konu ile ilgili uzun süredir çalışmalarımı sürdürüyorum. Burayı peşkeş çektirmeyeceğim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS