Film için az kalsın Validebağ Korusu'nu yakıyorlardı

Film için az kalsın Validebağ Korusu'nu yakıyorlardı

Cami inşaatı tartışmalarıyla gündeme gelen İstanbul'un Validebağ Korusu, dün yangın tehlikesi atlattı. Koru içinde çekim yapan film ekibi senaryo gereği bazı araçları ateşe verdi. Alevlerin ağaçlara sıçrayabileceğine dikkat çeken çevrecilerden tepki geldi.

Tarihi binanın ve onlarca yaşlı ağacın bulunduğu Koru'da yapılan çekimde, senaryo gereği bazı araçlar ateşe verildi. Ancak araçlar yakılırken tedbir amaçlı olarak ne bir itfaiye, ne de polis ekibi alanda yoktu. Bunun yerine ekibin yanında bir su deposu getirdiği görüldü.Tepkiler üzerine yapım şirketi çekim için izinleri olduğunu belirtti. Korudaki çekime dayanak gösterilen yazı ise valiliğe ait.


Vali adına Vali Yardımcısı İsmail Gültekin'in imzaladığı o yazıda "Özel çevre koruma bölgelerinde yapılacak film çekimleri için İstanbul özel Çevre Koruma Müdürlüğü'nden izin alınması gerekir" deniliyor. Ancak şirket, müdürlük alınmış böyle bir iznin belgesini gösteremedi.


Duruma tepki gösteren Validebağ gönüllüleri sosyal medya üzerinden "1. Derece doğal sit alani olan Validebağ korusu plato değildir!" açıklamasında bulundu. 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS