Son Dakika

Fransa Büyükelçisi hakkında suç duyurusu

A A

13.01.2022 - 08:23

Beyoğlu’ndaki Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi içinde kafe olarak kiraladığı mekandan kira sözleşmesi haksız yere feshedilerek çıkarıldığını iddia eden işletmeci Servet Bayram, Fransız Büyükelçi Herve Magro ile İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvın'ın da arasında olduğu 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. (Elif Altın/Milliyet)

Fransa Büyükelçisi hakkında suç duyurusu

“Konut dokunulmazlığını ihlal”, “İş ve çalışma hürriyetini ihlal”, “Hakkı olmayan yere tecavüz”, “Görevi kötüye kullanma”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme”, “Ticari sır niteliğindeki belgelerin açıklanması” suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu dilekçesinde, 352 metrekarelik alandaki kafenin Büyükelçilik tarafından 14 Ocak 2016 tarihi itibariyle güvenlik gerekçesi ile geçici olarak kapatıldığı belirtildi.

Dilekçede, “Somut hiçbir güvenlik zaafiyeti olmamasına rağmen kiralanan yerin aylarca açılmasına izin verilmemiştir. Geçici denilen kapatma hali süreklilik arz eden bir durum haline gelmiştir. 22 Mart 2021'de de Fransa Büyükelçiliği, kira sözleşmesini tek taraflı feshetmiştir. 1 Ağustos 2021'de Servet Bayram ve çalışanlarının işletmeye girişleri cebren engellenmiştir. Ayrıca kafe içinde noter huzurunda yasa dışı arama yapılmış, firmanın kasası dahi bu tespitte açılmış, müvekkilin kişisel eşyaları aranmıştır” denildi. Basın açıklaması yapan Servet Bayram, sürecin bir uzlaşma zeminine çekilmesini beklediklerini söyledi.