Gara bölgesi nerede, neden önemli? Pençe Kartal 2 operasyonu bölgesi Gara neresi, hangi ülkede? Gara operasyonu nedir?

Gara bölgesi nerede, neden önemli? Pençe Kartal 2 operasyonu bölgesi Gara neresi, hangi ülkede? Gara operasyonu nedir?

Gara bölgesi nerede, neden önemli? Pençe Kartal 2 operasyonu bölgesi Gara neresi, hangi ülkede? Gara operasyonu nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, 10 Şubat gecesi saat 02.55'te Gara Bölgesi'nde PKK'ya karşı Pençe Kartal 2 Harekatının başladığını Milli Savunma Bakanlığı duyurdu. Gara bölgesine başlatılan Pençe Kartal-2 harekatında teröristlerle çıkan çatışma sonucunda iki asker şehit oldu ve dört asker yaralandı. Harekat üçüncü gününde PKK'nın rehin aldığı 13 Türk vatandaşının cenazelerine ulaşıldı. Peki, Gara Bölgesi nerede, neden önemli? Gara neresi, hangi ülkede?

Türk Silahlı Kuvvetleri Gara Bölgesi'nde PKK'ya karşı Pençe Kartal Harekatını 10 Şubat 2021'de başlattı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen başarılı operasyonlar sonucunda ağır kayıplar veren terör örgütü PKK/KCK'nın, Irak'ın kuzeyinde bazı bölgelerde varlığını halen sürdürmeye, yeniden barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiği ve geniş çaplı bir saldırı hazırlığı içinde olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Gara operasyonu nedir?

Gara bölgesinde bulunan ve teröristler tarafından kullanılan hedeflere 10 Şubat 2021 günü saat 02.55'ten itibaren 'Pençe Kartal-2 Harekatı' düzenlendi. Operasyon kapsamında askeri uçaklarla birlikte Silahlı İnsansız Hava Araçları da (SİHA) kullanıldı. Mağaralara yönelik olarak da kara operasyonu başlatıldı. Türkiye'nin Irak sınırından 35 kilometre derinlikte yaptığı bu kara operasyonu, sınıra en uzak mesafede yapılan operasyonlardan biri oldu. Milli Savunma Bakanlığı, Gara Bölgesi’nde devam eden Pençe Kartal-2 Harekatı’nda görevli olan bir yüzbaşı ve bir astsubayın şehit olduğunu açıkladı. Harekâtın üçüncü gününde ise, PKK'nın kaçırdığı 13 Türk vatandaşının cenazelerine ulaşıldı.    

Gara Bölgesi nerede?

Gara,Kürtçe ismiyle Garê bölgesi Kuzey Irak‘ın dağlık bölgeye verilen isimdir. Gara bölgesi Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır. Oldukça engebeli bir araziye sahiptir. Gara Dağı, Kandil Dağı’na uzak olmasına rağmen arazinin dağlık olması açısından Kandil Dağı kadar bir öneme sahiptir.

Gara bölgesi neden önemli?

Gara bölgesi, TSK'nın Irak'ın kuzeyinde yıllardır yoğun olarak operasyon yürüttüğü bölgenin onlarca kilometre batısında, Suriye sınırına ve Musul'a daha yakın bölgede yer alıyor. Aynı zamanda Hakkari'ye bağlı Çukurca ilçesinden 35 kilometre güneyde. Gara bölgesi, hem PKK için koridor görevi görüyor; hem de Türkiye'nin Sincar ve Musul'a açılan kapısı niteliğinde. Suriye'deki YPG bölgesiyle Irak'taki kampların arasındaki dağlık arazi olduğu için PKK'ya kolay geçiş sağlıyor.

Gara şehitleri kimlerdir? Gara operasyonu hakkında bilgiler...