Son Dakika

Gara Dağı nerede? Gara Bölgesi nereye bağlı, neden önemli?

Gara Dağı nerede? Gara Bölgesi nereye bağlı, neden önemli?

Gara Dağı nerede? Gara Bölgesi nereye bağlı, neden önemli?

Vatandaşlar Gara Dağı ya da Gara Bölgesi hakkında bilgileri araştırıyor. Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde terör örgütü PKK'ya ait hedeflere yönelik perşembe günü saat 02:55'ten itibaren Pençe Kartal-2 Harekatı'nın düzenlendiğini duyurmuştu. Gara Dağı, Kandil Dağı'na uzak olmasına rağmen arazinin dağlık olması sebebiyle terör örgütü PKK'nın kalbi olan Kandil Dağı kadar önemli ve stratejik bir konuma sahip. Peki ama Gara hangi ülkede, nerede? Gara Dağı ya da Bölgesi nereye bağlı?

Türk Silahlı Kuvvetleri Gara Bölgesi'ne harekat yaptı. PKK terör örgütüne karşı Pençe Kartal-2 harekatı sonrası Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, TSK tarafından icra edilen başarılı operasyonlar sonucu ağır kayıplar veren terör örgütü PKK/KCK'nın, Irak’ın kuzeyinde bazı bölgelerde varlığını halen sürdürmeye, yeniden barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiği ve geniş çaplı bir saldırı hazırlığı içinde olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Gara bölgesinin özellikleri neler? 

Gara bölgesi, PKK'nın mühimmat depoları ile kamplarının bulunduğu bir bölge olarak dikkat çekiyor. Ayrıca TSK'nın Gara bölgesinde başlattığı ‘Pençe Kartal-2 Harekâtı’ son 8 ayda bölgede yapılan en kapsamlı operasyonlardan biri olma özelliğine sahip. Peki, Gara bölgesi nerede, hangi ülkede? Pençe Kartal-2 Harekatı’nın yapıldığı Gara bölgesinin konumu ve önemi! 
 

Gara neden önemli?

Prof. Dr. Özcan, Gara’nın önemini “Kandil-Sincar arasındaki lojistik hatların kesilmesi için Gara önemli. Türkiye de Gara’da tespit edilen terör örgütünün silah depolarının, konaklandıkları eğitim aldıklarının imha edilmesiyle daha sonraki operasyonların daha etkili olmasının önünü açıyor. Arkadan gelecek bir tehdidi ortadan kaldırıyor. Gara-Siyan bölgesi sınırdan uzak olduğu için Türkiye için lojistik zorlukları artıyor ama Türkiye teknolojik imkanlarla bunu artık bertaraf ediyor. Askerlerin de orda bulunmasıyla bu risk aşılıyor. Hava harekatları daha önce bombardıman uçakları ile yapıyordu ama etkisi sınırlı kalıyordu. Çünkü bu coğrafyada yüksek dağlar ve büyük mağaraların olduğu biliniyor. Teröristlerin buralara saklanması için elverişli olduğunu biliyoruz. Ama İHA ve SİHA’lı teknolojik imkanların kullanıldığı askerli alan operasyonu gerçekleştirilince her zamankinden çok daha öte bir adım atılmış oluyor. Böylece bu bölgelere PKK’lı varlığına izin verilmeyeceği mesajı veriliyor.” cümleleriyle anlattı. 

Gara Dağı ya da Gara Bölgesi nerede, nereye bağlı?

Irak'ın Kuzeyinde bulunan ve dağlık bir araziye sahip olan Gara bölgesi, Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta.