Garo Paylan Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Garo Paylan Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan Meclis Genel Kurulu'nda kullandığı "soykırım" ifadesinden dolayı kendisine verilen 3 oturumdan men cezasının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan Meclis Genel Kurulu'nda kullandığı "soykırım" ifadesinden dolayı kendisine verilen 3 birleşime katılmama cezasının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.


'Daha önce bu ifadeyi defalarca kullandım'


Paylan, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şunları belirtti:


"13 Ocak'ta Anayasa Değişikliği Teklifi'nin 11. maddesi üzerine yaptığım konuşmada kullandığım 'soykırım' ifadesi üzerine konuşmam engellenmiştir. Daha önce kürsüden bu ifadeyi defalarca kullanmış olmama rağmen, Genel Kurul'da bulunan milletvekilleri sataşmaya başlamış, Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın'ın açıkça ortaya koyduğu taraflı tutum ile söz hakkım gasp edilmiştir.


Sataşmalar nedeniyle kullanamadığım süreyi doldurmak için 5 dakikalık ek süre talep ettiğimde ise 'Kusura bakmayın, yok öyle bir yağma' sözleriyle Meclis Başkanlığına asla yakışmayacak bir üslupla konuşmam engellenmiş ve oturuma ara verilmiştir.


HDP, Genel Kurul'a geri dönme kararı aldı


Bu, hem vahim bir Anayasa ihlali hem de Meclis'in işleyişinin olmazsa olmazı kürsü dokunulmazlığı ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılmasıdır.


TBMM tutanağından da anlaşılacağı üzere Meclis Başkan Vekili diğer yasama üyelerinin teklifiyle, TBMM'de hem farklı bağlamlarda hem de 1915'i anlatmak için onlarca defa kullanılmış olan 'soykırım' ifadesinin tutanaktan çıkarılmasını karar altına almıştır.


Kürsüden 'Halkımın başına gelen felakete ben Soykırım diyorum' dediğim için TBMM İçtüzüğünün 161'inci maddesine dayanarak hakkımda üç birleşim yasama faaliyetinden uzaklaştırma cezası verilmiştir."


Paylan, cezanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu ve Meclis Başkanlığına dilekçe yazdı.


Garo Paylan'dan öldürülen Ermeni siyasetçiler için araştırma önergesi


Ne olmuştu?


Paylan'ın "O dönemde dört halkı kaybettik. Büyük katliamlarla, soykırımlarla bu topraklardan sürüldüler" demesi üzerine, AKP, MHP ve CHP sıralarından şiddetli tepkiler aldı. Paylan, gelen tepkiler üzerine sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir zamanlar yüzde 40'tık, bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki... Ben adına soykırım diyorum, siz ne derseniz deyin. Adını hep beraber koyalım ve yolumuza devam edelim. Ermeni halkı başına ne geldiğini çok iyi biliyor. Atamın, dedemin başına ne geldiğini çok iyi biliyorum. Gelin, adını siz koyun, hep beraber yüzleşelim. Artık biz yok hükmündeyiz, binde bire düşmüş durumdayız."


Gerginliğin yükselmesi üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, oturuma ara verdi. Aradan sonra kürsüde konuşan AKP'li ve MHP'li vekiller, Paylan'ın sözlerini kınadı. Paylan'a "soykırım" ifadesi nedeniyle TBMM'den üç birleşim boyunca çıkarılma cezası verildiği ve sözlerinin TBMM tutanaklarından çıkarılacağı belirtildi. Kararın açıklanmasının ardından HDP'li vekiller Garo Paylan'la birlikte Genel Kurul salonunu terk etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS