Garo Paylan, Kars Ülkü Ocakları Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunacak

Garo Paylan, Kars Ülkü Ocakları Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Garo Paylan, artan nefret söylemlerini gündeme taşıdı. Paylan, Ermeni toplumunu hedef gösteren Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
Paylan, son 15 günde Ermenilere, LGBTİ'lere ve Çinli zannedilip saldırıya uğrayan Korelilere yönelik nefret söylemlerini gündeme getirdi.
Paylan, Meclis'te yaptığı basın toplantısında son 15 günde Ermenilere, LGBTİ'lere ve Çinli zannedilip saldırıya uğrayan Korelilere yönelik nefret söylemlerini gündeme getirdi.


Söz konusu olaylarla ilgili şu ana kadar herhangi bir Cumhuriyet Savcılığı harekete geçmediğine dikkat çeken Paylan, "Cezasız kalan her nefret söylemi, nefret söyleminin hedeflediği insanları "güvercin tedirginliği"ne itmekte ve nefret suçlarının zeminini hazırlamaktadır" dedi.
Paylan, nefret söylemlerinin daha ağır şekilde cezalandırılmasını içeren Nefret Suçları Yasası ile ilgili Kanun Teklifini bütün milletvekillerinin desteğini de isteyerek Meclis Başkanlığı'na sunacağını belirtti.


Paylan'ın dikkat çektiği 4 olay şöyle:
Tigran Hamasyan 25 yaşında, dünyaca tanınan, geleneksel Ermeni müziğini başarı ile yorumlayan ödüllü bir piyanist.  2015 yılı 22. İstanbul Caz festivaline katıldı  ve bu festivalde iki konser ayrıca 21 Haziran 2015 tarihinde de Ani Antik kentinde konser verdi.


Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Tolga Adıgüzel 21.06.2015 tarihli konseri gerekçe göstererek 24.06.2015 tarihinde basın açıklaması yapmış ve bu açıklamada: "Geçtiğimiz günlerde Anı Ören yerinde papaz kıyafetiyle ne idüğü belirsiz insan müsveddeleri tarafından verilen konseri esefle, şiddetle ve nefretle kınıyorum" 1915 olaylarında yüz binlerce Müslüman Türk soydaşımız bu Ermeniler tarafından soykırım ve katliama uğratılmadı mı? Fazla değil, daha 23 yıl önce Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinin Hocalı köyünde yüzlerce soydaşımıza soykırım yapan bu Ermeniler değil miydi? Yaptıkları bu hareketle ne amaçlanmak isteniyor? Bunların içerideki destekçileri kimlerdir ? Hangi satılmış basın mensupları bunlar ile ortaklaşa hareket ediyor. Herkes haddini bilecek ve bu saatten sonra ayağını denk alacaktır. İçeriden ve dışarıdan satılmış hain beyinler tarafından sabrımız zorlanmak mı isteniyor? Yoksa bizler de Kars caddelerinde Ermeni avına mı çıkalım' şeklinde beyanlarda bulunmuştur.


Ankara'nın göbeğine asılan afişler: ''Eşcinselleri öldürün''


Belediye Başkanı'ndan "Manukyan" mesajı


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 2 Temmuz'da Twitter adresinden şu mesajı  paylaştı: " Manukyan'ın Adana da ki yeğeni mutludur. Üç teyze çocuğu daha meclise girdi. AKP, CHP ve HDP den. Ne kadar gururlansa azdır."
Turistlere saldırı


Ülkü Ocakları  İstanbul İl Başkanlığı geçtiğimiz günlerde 'Doğu Türkistan' Müslümanlarına destek olmak için yürüyüş gerçekleştirdi. Sultanahmet Meydanı'nda basın açıklaması yapıldığı sırada ayrılan bir grup Topkapı Sarayı'na doğru koşup, Çinli zannettikleri Koreli turist grubuna saldırdı.
LGBTİ'lere tehdit


Genç İslam Müdafaa grubu sosyal medyada başlattıkları kampanya ve sokak afişlerine yazdıkları ""Lut kavminin çirkin işini yapanı görürseniz, faili de mef'ulü de öldürünüz!"sloganı ile LGBTİ bireyleri hedef gösterdiler.
'Hiç komik değil sayın Bahçeli'


Paylan, Bahçeli'nin de açıklamasına da değindi:


"Sayın Bahçeli, dün Ahmet Hakan'a verdiği röportajda şöyle diyor; 'Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir' diyor. Hem Koreliyi Çinliden ayırt edecek özellik nedir? Çekik gözleri. İkisi de çekik göz, fark eder mi?' diyor. Yani nefret söylemi sonucu oluşan bir nefret suçunu meşru gösteriyor sayın Bahçeli."Bugün Ahmet Hakan bir yazı daha yazdı. 'Ya espri yapmıştı, şakaydı' diyor. Bakın, hiç komik değil. Sayın Bahçeli şaka yaptıysa, hiç komik değil. Çünkü yaptığınız her şakada, söylediğiniz her nefret söyleminde, mahkum etmediğiniz her nefret söylemi ve suçunda o tür suçlar tekrarlanıyor.
"Bir partinin genel başkanı sorumlu davranmalıdır. Bu nefret suçuna yol vermekten ziyade lanetlemelidir. Eleştirmediği, lanetlemediği gibi maalesef yol vermiştir. Hiç komik değil sayın Bahçeli.


'Zehirli' sözler cinayetlere zemin hazırlıyor"


"Nitekim 5 Şubat 2006 tarihinde Trabzon'da işlenen Rahip Andera Santoro ile 19 Ocak 2007 tarihinde işlenen Hrant Dink cinayetinin ve 18 Nisan 2007 tarihinde Malatya'daki Tilman E. Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel cinayetlerinin işlenmesinde bu türden 'zehirli' söz ve söylemlerin ciddi şekilde zemin oluşturduğu açıkça ortadadır.


"Bugün, yukarıda belirttiğim Nefret Suçlarından Ermeni Toplumunu doğrudan hedef gösteren Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Diğer nefret söylemleri ile ilgili Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmesi çağrısında bulunuyorum. "

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS