Gazeteci Beritan Canözer'e 1 yıl 3 ay hapis cezası

Gazeteci Beritan Canözer'e 1 yıl 3 ay hapis cezası

Gazeteci Beritan Canözer'e 1 yıl 3 ay hapis cezası

Diyarbakır'da 19 Aralık günü yapılan bir protesto gösterisini takip ederken gözaltına alınıp tutuklanan ve 29 Mart günü yapılan duruşmada tahliye edilen Kadın Haber Ajansı (JİNHA) muhabiri Beritan Canözer, "örgüt propagandası" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Canözer'in cezası ertelendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde devam eden operasyonları protesto gösterisini takip ederken 19 Aralık günü gözaltına alınan ve hakkında "Terör örgütü üyeliği" suçundan dava açılan JİNHA Muhabiri Beritan Canözer'in yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan gazeteci Beritan Canözer ve avukatları katıldı. Duruşmada ifadesi alınan Berizan Canözer, 2 yıldan bu yana JİNHA Haber Ajansı'nda çalıştığını belirterek, olay günü sadece habercilik yaptığını savundu ve beraatini istedi.

Can Dündar MİT TIR'ları davası kararı açıklandı! 

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a Charlie Hebdo karikatürü için hapis

"Örgüt propagandasından" ceza

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Beritan Canözer'in "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan beraatine karar verilmesini, ancak sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle "örgüt propagandası" suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Can Dündar'a saldıranlar adliyeye sevkedildi

Sanık avukatları Muharrem Erbey ve Cemile Turhallı Balsak'ın esas hakkında savunma yapmasının ardından duruşmaya kısa bir süre ara verildi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, Beritan Canözer'in "Terör örgütü üyeliği" suçundan beraatine hükmetti. Canözer'i "Terör örgütü propagandası" yapmak suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, cezanın ertelenmesine karar verdi.