Gazeteci Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin kitapları yasaklandı

Gazeteci Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin kitapları yasaklandı

Gazeteci Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin kitapları yasaklandı

Gazeteci Hasan Cemal'in 2, Tuğçe Tatari'nin de 1 kitabı mahkeme kararıyla yasaklandı. Kitaplara yönelik yasağın gerekçesinde "şiddeti teşvik" ve "terör propagandası" gibi suçlamalar yer aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gaziantep'teki bir terör operasyonunda gözaltına alınanların evinde, Öcalan'ın kitaplarının yanı sıra Hasan Cemal'in "Delila / Bir genç kadın gerillanın dağ günlükleri" ve "Çözüm sürecinde Kürdistan günlükleri", Tuğçe Tatari'nin "Anneanne, ben aslında Diyarbakır'da değildim" adlı kitapları bulunmuştu.

Gaziantep 3. Sulh Ceza Mahkemesi, evden çıkan yayınlarla birlikte bu üç kitap hakkında "şiddeti teşvik edecek şekilde terör örgütü propagandası, suç işlemek için tahrik, suçu ve suçluyu övmek" iddiasıyla toplatma kararı vermişti.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Cemal ve Tatari'nin avukatlarının yaptığı itiraz başvurusu Gaziantep 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce karara bağlandı.

"Toplatma tabiri bakımından" itirazı kısmen haklı bulan hakimlik, buna karşın "Anılan suçları içerdikleri hususunda kuvvetli delil" bulunduğu gerekçesiyle üç kitabın Türkiye'de dağıtımı ve satışını yasakladı.

Kararı değerlendiren Hasan Cemal'in avukatı Fikret İlkiz, "Karardan memnun oldum. Çünkü bu sefer kitapları okuyarak karar vermişler. En azından bir mahkeme, bir başka mahkeme kararının nasıl verilmesi gerektiği konusunda iyi bir örnek oluşturmuş. Ama mesele şu: İtirazımız bu anlamdaki sınırlandırılmanın kaldırılması yönündeydi. Mesele çözülmüş değildir. İfade özgürlüğünün ihlali hala devam ediyor" dedi.

Tuğçe Tatari'nin avukatı Aslı Kazan Gilmore da "Çözüm sürecinin buzdolabına kaldırılmasıyla birlikte hukukun da askıya alındığı, Kürt meselesini anlatan kitapların yasaklandığı o karanlık günlere geri dönüldüğü anlaşılıyor" diye konuştu.