Gazeteci Hasan Cemal'e beraat

Gazeteci Hasan Cemal'e beraat

Gazeteci Hasan Cemal'e beraat

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde 15 Haziran 2016'da bir günlüğüne nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı gerekçesi ile yargılanan gazeteci Hasan Cemal, terör örgütü propagandası yapmaktan beraat etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul 24,. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya “Terör örgütünün bildiri ve açıklamalarını basmak ve yayınlamak", “Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Hasan Cemal ve avukatları katıldı.

"Gazeteciliğin suç olmadığını savunmak için buradayım"

Hasan Cemal savunmasında, “Burada özgür ve bağımsız medyayı savunmak için bulunuyorum. Medyanın bağımsızlığını ve özgürlüğünü savunurken gazeteciliğin de suç olmadığını savunmak için buradayım. Bu çerçevede Kürt gazetecilerinin de özgürlüğünü savunmak ve bunu savunurken de Kürt gazetecilerin özgür olmadığı bir ortamda Türk gazetecilerin de özgür olamayacağını vurgulamak için buradayım. Kürt meslektaşlarımla bir dayanışma göstermek için Özgür Gündem gazetesinde 1 günlük Genel Yayın Yönetmenliği yaptım. Özgür ve bağımsız medyayı savunmanın demokrasi ve barışı savunmak olduğunu yineliyorum" dedi.

Gazeteci Hasan Cemal'e 1 yıl 3 ay hapis cezası

Dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi

Cemal'in avukatı Fikret İlkiz ise, Basın Kanunu'nun 11. maddesindeki genel yayın yönetmeninin cezai sorumluluğu hakkındaki düzenlemenin Anayasanın 38. maddesindeki “Suç ve cezalara ilişkin esaslar" hükmüne aykırı olduğunu belirtti. İlkiz, bu nedenle söz konusu yasa maddesinin AYM'ye gönderilerek iptal edilmesini, AYM'nin vereceği karara kadar davanın geri bırakılmasını talep etti. Heyet, bu talebi reddetti.

Gazeteci Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin kitapları yasaklandı

Beraat ve para cezası

Duruşma sonunda mahkeme heyeti Hasan Cemal hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan beraat kararı verdi. Mahkeme Cemal'e "Terör örgütünün açıklamalarını yayınlamak" suçundan 1yıl hapis cezası verdi. Bu ceza sanığın duruşmadaki iyi hali nedeniyle 10 aya indirildi. Bu ceza da i 6 bin lira adli para cezasına çevrilerek 10 taksitle ödenmesi kararlaştırıldı.