"Gazetecilik de dayanışma da suç değildir"

"Gazetecilik de dayanışma da suç değildir"

"Gazetecilik de dayanışma da suç değildir"

DİSK'e bağlı Basın-İş sendikası, yazılı bir açıklama yaparak, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Prof. Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasını kınadı. tutuklamaya bir tepki de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Basın-İş'in yaptığı açıklama şöyle:

"3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Özgür Gündem'le dayanışmak amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan üç dostumuz bugün tutuklandı. Bugüne kadar dayanışma nöbetine katılan 40 kişi hakkında savcılık tarafından soruşturma açıldı. Aralarında Genel Başkanımız Faruk Eren ve MYK üyemiz Ayşe Düzkan'ın da bulunduğu bir grup içinse savcılık soruşturması davaya dönüştürüldü yargılama süreci başlatıldı.
3 'nöbetçi yayın yönetmeni' tutuklandı
Her pazartesi haklarında yeni soruşturma başlatılan isimler savcılığa giderek topluca ifade vermeyi sürdürüyor. Bugün de haklarında soruşturma açılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin, Erol Önderoğlu, Cengiz Baysoy, Kemal Can, yazar İhsan Eliaçık ve akademisyen Beyza Üstün ifade vermek üzere Çağlayan Adliyesi'ne gitti.
Dayanışma eylemi nedeniyle soruşturulan gazeteciler ifade verdi
İfade işlemleri tamamlanan TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci Ahmet Nesin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Öğleden sonra çıkarıldıkları mahkeme üçünün de tutuklanmasına karar verdi.
Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmaya terör soruşturması
Özgür Gündem'e yönelik baskılar karşısında gösterilen dayanışmaya dahi tahammülü olmayanlar açılan soruşturma ve davaların basın özgürlüğü mücadelesi verenler için caydırıcı olmadığını görmüş olmalı ki şimdi de tutuklama yolunu gündemlerine alıyor.
Özgür Gündem kararı AİHM'e taşındı
İktidarın siyasi baskıları karşısında düşünce ve ifade özgürlüğünü savunanların, medyada barışın dilini korumak isteyenlerin, basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkına sahip çıkanların dayanışması suç sayılamaz.
Adana'da Gündem gazetesinin dağıtıcısı öldürüldü
DİSK Basın İş olarak her türlü baskı karşısında özgür basın ile dayanışma kararlılığımızı sürdüreceğimizi bir kez daha yineliyoruz. Tutuklanan dostlarımızın, meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz."

TGC: Tek tip gazeteci olmayacağız

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptıkları için terör örgütü propagandası  ile suçlanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı, Evrensel Gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı.   

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Açıklamada şu görüşlere  yer verildi. "Bu karar Türkiye'de basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından ülkeyi çok daha karanlık bir geleceğin beklediğinin göstergesidir. Bu koşullarda, halkın haber alma hakkının savunulması, bağımsız ve eleştirel gazetecilik yapılabilmesi artık mümkün görülmemektedir.
Gazeteciliği terör örgütü propagandası ile örtüştüren zihniyetin yayın organlarını iş yapamaz duruma getirdiği, özgür haberciliği yok etmek istediği ortadadır. Israrla  salt iktidara yanaşan tek tip yayıncılık ve tek tip gazeteciliğin ülkede geçerli kılınmaya çalışılması, kamuoyunun haber alma özgürlüğünü de yok saymaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı, Evrensel Gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı 'nın mesleki amaçla bir gazeteye yaptıkları dayanışma ziyaretinin tutuklanmayla sonlanması kaygı vericidir.  Bu kararla gazetecilik ve dayanışma hapsedilmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İktidarı, demokratik ülkelerde örneği görülmeyen, evrensel gazetecilik ilkeleriyle asla uyuşmayan bu tutumdan halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için vazgeçmesini istiyoruz. Tüm baskılara rağmen tek tip gazeteci olmayacağımızı, tek tip yayıncılık yapmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. "