Gaziantep bombacıları MOBESE'ye takıldı

Gaziantep bombacıları MOBESE'ye takıldı

Gaziantep'teki hain saldırının detayları ortaya çıkıyor. Polis, MOBESE kayıtlarında saldırıyla ilgili üç kişiye rastladı. Bunlardan birinin bombayı patlatan çocuk olduğu belirtilirken, iki kişinin de çocuğu bırakıp kaçtığı tespit edildi. Olay yerinde canlı bomba yeleği parçaları ile el bombasının fünyesi de bulundu. Patlayıcı düzeneğinin el bombasıyla ateşlendiği belirlendi.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; Gaziantep'i kana bulayan saldırının hemen öncesi kaydedilen MOBESE görüntüleri saldırıyla ilgili önemli ipuçları verdi. Kamera kayıtlarında canlı bomba olan çocuğu düğün yerine iki kişi getirdikten sonra olay yerinden uzaklaştığı görülüyor.
Polis olay yerindeki ilk incelemelerde önemli bulgulara ulaştı. Buna göre Gaziantep'teki saldırıda kullanılan patlayıcı düzeneği daha önce Ankara Gar ve Suruç'ta yapılan saldırılarda kullanılan ve DEAŞ'a ait olduğu belirtilen düzenekle benzerlik taşıyor. Bu arada patlamada kullanılan düzenekte yer alan demir parçalarının ölü sayısını artırdığı belirtiliyor.


Yasin Aktay'dan HDP'ye eleştiri


HDP: Üyelerimizin düğününe saldırı


MOBESE kameraları kaydetti


Olayın meydana geldiği mahallede polis, 3 parçalanmış cesede ulaştı. Bu cesetlerden birinin bombacı çocuğa ait olduğu kaydedildi.
Öte yandan polis patlamayla ilgili olarak MOBESE görüntülerinde çocukla beraber iki kişiyi daha tespit etti. Canlı bombanın daha önce herhangi bir eyleme karışmadığı için yüz eşleşmesi yapılamadığı bu nedenle de kimliğinin belirlenemediği kaydedildi.


RTÜK'ten Gaziantep'teki terör saldırısına geçici yayın yasağı


Eylem talimatı Büyükçelebi'den


Aynı görüntülerde, çocuğu getiren iki kişinin olay yerinden uzaklaştığı görülüyor. İddialara göre eylem emrini veren isim ise DEAŞ'ın Türkiye-Sınır sorumlusu Deniz Büyükçelebi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS