Gaziantep'te '15 Temmuz Demokrasi Müzesi' kuruldu

Gaziantep'te '15 Temmuz Demokrasi Müzesi' kuruldu

Gaziantep'te Türkiye'nin ilk demokrasi müzesi, "Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi" adıyla kuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in kuruluşuna öncülük ettiği müzede ziyaretçiler, yüzlerce telefon, tablet, televizyon ve güvenlik kamerası monitörü üzerinden darbe girişimi gecesi yaşananları izleyebilecek.

Günümüz teknik olanaklarının kayıt altına aldığı bir toplumsal olayı belgelemesi açısından da bir ilk oluşturan müzede, darbe gecesi yaşananların kronolojik anlatısının yanı sıra, ziyaretçide "tanıklık" hissini yaratmak için de deneyim alanları tasarlandı.


Müzede, TRT’deki korsan bildiri yayını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Face Time" konuşmasının yer aldığı video yerleştirmesi, halkın selalar eşliğinde sokağa çıktığı anları yansıtan ışık ve ses yerleştirmesi yer alıyor.


Gece yarısından sonra şiddetlenen direniş ve çatışmalar müzede önemli bir yer tutarken, bir başka bölümde ise ziyaretçiler, sanal gerçeklik teknolojisinin yardımıyla TRT’ye yapılan baskını ve korsan bildiri okutulması sırasında yaşananlara tanıklık etme imkanı bulacak.


Gaziantep İstasyon Parkı içerisinde yer alan mevcut bir yapının içerisine kurulan "Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi" yapının fiziksel şartları ve vaziyet planı dikkate alınarak tasarlandı.


Tankların köprüyü kapatmasından başlayarak darbenin bastırıldığına dair 16 Temmuz’da TBMM’de yapılan resmi açıklamaya kadarki süreci bir zaman çizgisi izlediğinde, kaydedilen görüntülerin farklı açılardan eşzamanlı ve ayrı cihazlar üzerinde gösterildiği bir sergileme tekniği kullanılan müzenin dış cephesine ise 15 Temmuz’da hayatını kaybeden şehitleri anmak amacıyla bütün şehitlerin isimlerinin yazıldığı bir anıt duvar yerleştirildi.


Demokrasi müzesinin açılışının 12 Temmuz'da yapılacağı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS