Gaziantep'te hücre evi operasyonunda patlama: 3 şehit

Gaziantep'te hücre evi operasyonunda patlama: 3 şehit

Gaziantep'te hücre evi operasyonunda patlama: 3 şehit

Gaziantep'te terör örgütü DEAŞ'ın hücre evine yönelik operasyon sırasında yakalanacağını anlayan teröristler, kendilerini patlattı. Gaziantep Valisi Yerlikaya "Maalesef 3 polisimiz şehit oldu, 4'ü Suriye uyruklu 8 kişi yaralandı" dedi. İkinci hücre evine yapılan operasyonda ise örgütünü il genelindeki faaliyetlerini planlayan Mehmet Kadir Cebael öldürülürken, 2 çocuğu ve eşi sağ ele geçirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde terör örgütü DEAŞ'ın hücre evine yönelik operasyon sırasında yakalanacağını anlayan teröristler, kendilerini patlattı.

İşte Gaziantep'teki patlama anı

Şahinbey ilçesine bağlı Güneykent Mahallesi'ndeki bir evde teröristlerin saklandığı ihbarı alan İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi ekipleri, bölgenin giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla kapattı. Daha sonra belirlenen eve giren ekiplerin çalışması sırasında terör örgütü DEAŞ üyeleri kendilerini patlattı.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, olay yerine giderek yetkililerden bilgi aldı. Vali Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süreden beri Alevi Kültür Derneğine yönelik "canlı bomba" saldırısı yapılacağı ihbarı bulunduğunu, ekiplerin buna yönelik çalışması sırasında terör örgütü DEAŞ'ın hücre evinin tespit edildiğini söyledi.

Operasyon için harekete geçen ekiplerin çalışması sırasında teröristlerin kendilerini imha ettiğini ifade eden Yerlikaya, "Maalesef 3 polisimiz şehit oldu, 4'ü Suriye uyruklu 8 kişi yaralandı." dedi.

Olay yerinden görüntüler

Vali Yerlikaya, kentin huzur ve güvenliği için DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütlerine yönelik çalışmaların büyük bir kararlılıkla süreceğini vurguladı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, hücre evi operasyonunda 1 canlı bombanın ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı.

İkinci canlı bomba da kendini infilak ettirdi

Burak Mahallesi'nde, saat 15.30 sıralarında meydana gelen ikinci patlamanın da 'canlı bomba'nın kendisini infilak ettirmesinden kaynaklandığı belirlendi. Öğle saatlerinde yapılan hücre evi operasyonunun ardından polisin burada kendisini patlatan 'canlı bomba' ile irtibatlı olduğunu saptadığı Burak Mahallesi'ndeki adrese ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zırhlı araçlarla mahalleye giden polis ekipleri, önce bir işyerine baskın yaptı ve burada bazı kişileri gözaltına aldı, burada patlayıcılar ele geçirildi.

Polis, bu baskının ardından IŞİD'in sözde Gaziantep sorumlusu olan Mehmet Kadir Cebael'in adresine ulaştığı ve 5'inci katında oturduğu 8 katlı apartmana gitti. Çevre önlemi alan polis 'teslim ol' çağrısı yaptı ancak terörist Mehmet Kadir Cebael ateşle karşılık verdi ve çatışma çıktı.

Canlı bomba hücresini yönetiyordu

Özel Harekat timlerinden kaçamayacağını anlayan Mehmet Kadir Cabael'in bulunduğu dairede bir hareketlenin hemen ardından şiddetli patlama meydana geldi. Parçalanarak ölen 'canlı bomba' Mehmet Kadir Cebael'in, IŞİD'in sözde Gaziantep sorumlusu Ercan Çapkın'ın geçer nisan ayında tutuklanmasından sonra bu göreve getirildiği belirtildi.

Patlamanın olduğu eve giren polisler teröristin eşini ve 2 çocuğu ile karşılaştı ve emniyete götürdü. Kimsenin yaklaşmasına izin verilmeyen bölgede polisin çalışması sürüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mehmet Kadri Cebael'in örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve canlı bomba hücrelerini yönettiği ifade edildi.

İşte ikinci patlama anı

Validen açıklama

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, DEAŞ'e yönelik operasyonlara ilişkin, "Hücre evlerine lojistik destek sağlayan, bomba yapımcı, örgütün ihtiyaçlarını temin eden Mehmet Kadir Cebael etkisiz hale getirildi." dedi.

Yerlikaya, Valilikte düzenlediği basın toplantısında, bir süredir Alevi Kültür Derneğine "canlı bomba" bomba saldırısı yapılacağına yönelik istihbarat aldıklarını, bunlarla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) büyük bir sabırla çalıştığını bildirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu çalışmanın sonucunda 19 kişinin gözaltına alındığını, bir deponun ele geçirildiğini ifade eden Yerlikaya, şöyle devam etti: "19 şüpheli gözaltına alındı, bir depo içerisinde poşetlenmiş 15 kilogram TNT ve 9,5 kilogram anti tank mayını ele geçirildi. Ayrıca çok sayıda bomba tesirini artırmaya yönelik vida, 2 adet boş canlı bomba yeleği, kablolar ve bazı malzemeler ele geçirildi. Bu malzemeler 19 şüpheli ve istihbarat bilgilerinin değerlenmesinden sonra emniyet müdürlüğümüz, istihbaratımız bugün saat 12.10'da Şahinbey ilçesinde canlı bomba olarak hareket etmeye hazır bir hücre evine operasyon düzenledi. Bu operasyon esnasında 1'i canlı biri de yakalanacağını anladığı için, bunların genel karakterinin bu olduğunu çok iyi biliyoruz. Üzerinde ve evinde bulunan bombaları patlatıyor. Biz binayı biliyoruz ama daireyi bilmiyoruz. O binada yukarıdan aşağı bütün daireleri tetkik ederek iniyorduk. Alt katta kendisinin yakalanacağını anlayınca bombayı patlatıyor. Bu esnada özel harekatçı ve bomba ekibimizden 3 polis kardeşimiz şehit oldu. 5 kardeşimiz ve 4 vatandaşımız da yaralandı. Ben öncelikle kahraman şehit kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Dereceleri ala olsun. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hastanede tedavileri süren gazi kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. 4 vatandaşımıza da acil şifalar diliyorum."

Cebael'in etkisiz hale getirildiği operasyon

Vali Yerlikaya, saat 16.27'de terör örgütü DEAŞ'ın kentteki önemli isimlerinden Mehmet Kadir Cebael adlı kişinin yerinin tespit edildiğini belirterek, "Hücre evlerine lojistik destek sağlayan, bomba yapımcı, örgütün
ihtiyaçlarını temin eden Mehmet Kadir Cebael etkisiz hale getirildi. Alevi Kültür Dernekleri gibi çeşitli yerlere nasıl eylem yapılacağını planlayan, tasarlayan ve örgütün beyni olan Cebael'dir. Yeri tespit edilen ve bu sırada yakalanacağını anlayan zanlı karşıdaki inşaattan etkisiz hale getirildi. O sırada evdeki bulundurmuş olduğu bombayı patlatıyor. Ama hamdolsun bu hücre evinde bu operasyondan sonra Mehmet Kadir Cebael etkisiz hale getiriliyor. İçeride 2 çocuğu ve eşi herhangi bir yaraları olmadan ele geçiriliyor. Bizim özel harekat ve bomba imha ekiplerimizde herhangi bir yaralanan olmadan bu iş tamamlanıyor." diye konuştu.