Gelibolu Yarımadası'nda yangın! Havadan müdahale başladı

Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı, şehitliklerin ve anıtların bulunduğu Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyü yakınlarında dün akşam saat 22.30'da başlayan yangın sabaha dek kontrol altına alınamadı. Günün aydınlanmasıyla birlikte yangınla helikopterler ile havadan yangına müdahale başlatıldı.Yangın, saat 22.30 sıralarında ilçeye bağlı Behramlı köyündeki ormanlık alanda çıktı.
Bilinmeyen nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.
Behramlı köyünden Alçıtepe köyü istikametine kuvvetli poyrazın etkisiyle ilerleyen yangına 72 arazöz, 9 dozer ve yüzlerce işçi ile sabaha dek müdahale edildi. Hem Behramlı, hem de Alçıtepe köylerinde yerleşim yerlerini tehdit etmemesi için alevler ekipler tarafından sürekli kontrol altında tutuldu.
 Behramlı köyü yakınındaki Şahindere Şehitliğini de tehdit eden alevlerin önüne ekipler adeta set çekti. Alevlerin şehitliğe ulaşmasını da önledi.
Ancak yerden yapılan müdahaleler sabaha kadar kuvvetli esen poyraz nedeniyle yangını kontrol altına almak için yeterli olmadı. 100-150 hektar arası bir alanı tehdit eden yangını kontrol altına alabilmek için havadan yapılacak müdahale için günün aydınlanması beklendi. Havanın aydınlanmasıyla beraber çok sayıda helikopter bölgeye gelerek, yangına havadan müdahale etmeye başladı.
Öte yandan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, bölgede bulunarak sabaha kadar çalışmaları yönetti.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin CNN TÜRK’e yaptığı açıklama şu şekilde:
Öncelikle geçmiş olsun. Bildiğiniz üzere Behramlı mevkiinde saat 22:22’de bir orman yangını çıktı, 22:36’da yani 14 dakika sonra müdahale edildi . Tabii ki yangın bölgesinin ormanlık olması yangına müdahaleyi zorlaştırıyor ama ekiplerimiz canla başla bölgede çalışıyor. 72 ararzöz ve 250 söndürme personeli bölgeye sevk ettik. Yangını kontrol altına alma çalışmalarımız devam ediyor
İki hatta yangın var. Yangın güneybatı hattında devam ediyor fakat iyi bir haber Behramlı hattında yangını kontrol altına aldık. Alçıtepe hattını da en kısa zamanda kontrol altına alacağız.
Güneybatı istikametinde yani Alçıtepe’deki olan yangın yerleşim alanlarına 6 km uzaklıkta, Şu anda yeterince bir mesafe var tehdit yok.
Yangın sabaha kalacak olursa hava araçları sabahın ilk saatlerinde harekete geçecekler. Ben talimatı verdim. Ekiplerimiz son derece koordineli bir şekilde gayretlerini sürdürüyorlar. Yangın çok büyük bir yangın değil. Fakat hem yerleşim alanlarını hem de şehitliği kapsıyor olması bizim için son derece önemli. Soğutma çalışmaları başladığında ne kadar hektar zarar gördüğünü söyleyebilirim. Yangının çıkış nedeniyle ilgili bir bilgi yok. Bunun üzerinde çalışıyoruz.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS