Genelkurmay 1426 subayı 5 yıl soruşturmuş

Genelkurmay 1426 subayı 5 yıl soruşturmuş

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Ergenekon benzeri illegal bir yapılanma içinde bulunduğu iddiası üzerine, 5 yıl boyunca bin 426 subayı "şüpheli" sıfatıyla soruşturduğu ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Hürriyet Gazetesi'nden Toygun Atilla'nın haberine göre, MİT Müsteşarlığı'na 19 Nisan 2010'da, Mert Akın imzası taşıyan bir ihbar mektubu geldi.


İsmin sahte olduğu anlaşılan ihbar mektubunda, bir teğmenin bilgisayarından kopyalandığı belirtilen DVD'lerde Deniz Kuvvetleri merkezli Ergenekon yapılanmasına ait detaylı bilgiler olduğu öne sürülüyordu.


İhbar mektubu, 10 Haziran 2010'da dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a teslim edildi.


İlker Başbuğ'un emri ile DVD'ler, kuvvet komutanlıklarına ve Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edildi, soruşturma başlatıldı. Soruşturmalar sürerken, 16 Eylül 2011 ve 14 Ekim 20112'de MİT'e 2 benzer ihbar mektubu daha geldi.


Soruşturmaları tek elde toplayan Genelkurmay Askeri Savcılığı, 5 yılın sonuunda bin 426 subay hakkında takipsizlik kararı verdi.


Kararda "Devlet, delil toplama faaliyetinde doğruluk kurallarına uymak ve insan haklarına saygılı olarak gerçeği ortaya çıkarmak zorundadır" denildi.


Erdoğan Batman'da elinde Kuran'la HDP'yi hedef aldı: 'Bunlar Zerdüşt...'


Cambridge Düşesi Kate Middleton 'kız' doğurdu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS