Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Suudi Arabistan'daydı

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Suudi Arabistan'daydı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye'nin Suriye krizinde müttefik ilişkisi sergilediği Suudi Arabistan'daydı. Suudi mevkidaşıyla görüşen ve önceki gün Türkiye'ye dönen Orgeneral Akar, Suudi Kralı Selman'ın verdiği yemek davetine de katıldı. Akar'ın bu ziyarette giydiği üniforma dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Orgeneral Akar, 30 Ocak-1 Şubat günleri arasında Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdurrahman bin Salih el-Bunyan'ın resmi davetlisi olarak Riyad'da resmi temas ve ziyaretlerde bulundu.


Suudi Arabistan ile İran arasında gerginlik büyüyor


Türkiye: 'Askeri güç oluşturulması gündemde değil'


Orgeneral Abdurrahman ile 30 Ocak'ta akşam yemeğinde bir araya gelen Orgeneral Akar, 31 Ocak'ta Riyad'daki Hava Kuvvetleri Hava Harekat Merkezini ziyaret etti ve Suudi komutanlarla görüştü.


Türkiye 'Teröre karşı İslam ittifakı'na dahil oldu


Riyad'da katılımcıları tartışmalı Suriye toplantısı


 Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in verdiği yemek davetine de katılan Orgenaral Akar, 1 Şubat'ta Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanlığı karargahını, Kral Abdülaziz Kara Harp Okulunu, Türkiye'nin Riyad Büyükelçiliğini ve Riyad Askeri Ataşeliğini ziyaret ettikten sonra Türkiye'ye döndü.


Üniforması dikkat çekti


Öte yandan, Hulusi Akar'ın bu ziyarette giydiği üniforma da dikkat çekti. Hulusi Akar, Suudi Kralına da takdim edildiği bu resmi ziyarette genelde olanın aksine, askeri terminolojide "Bir numaralı harici kıyafet" ya da "Bir numaralı günlük üniforma" olarak adlandırılan kıyafet yerine, "eğitim kıyafeti" olarak adlandırılan kamuflaj üniformayı giydi. Bu üniforma askerlerce, genellikle tatbikatlarda, muharip saha görevlerinde ya da kıta teftişlerinde giyiliyor.


Üstelik Akar'ın giydiği kamuflaj üniforma da bir süredir üzerinde çalışılan yeni bir modeldi. Akar, rütbe işareti omuz veya kol yerine, göğüste olan bu üniformayı ilk kez Riyad'da giymiş oldu. Yeni üniformada sınıf, rütbe işaretleri ve isim sağ göğüste, şerit rozet sol göğüste yer alıyor. Sol kolda ise, kamuflajlı Türk bayrağı bulunuyor. Yaka açık, içte tişört bulunan bu üniformada palaska yok.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS