Genelkurmay: Gara'da 30 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay: Gara'da 30 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay: Gara'da 30 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığı, dün Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesine yönelik hava harekatı sonucunda, aralarında terör örgütü lider kadrosunun da bulunduğu 30 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ta bulunan Gara bölgesine hava harekatı düzenlendiğini açıkladı. Harekatta, aralarında lider kadrosunun da bulunduğu 30 terörist etkisiz hale getirildi.

Saat 12.36 - 13.33 saatleri aralarında alınan anlık bir istihbaratın değerlendirilmesiyle düzenlenen operasyonda 2 hedefin imha edildiği belirtildi. 

Dicle Üniversitesi’nde 140 kişi açığa alındı

Fırat Kalkanı açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı harekatının 13'üncü gününe ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, ÖSO'nun bugün 7 köyün ele geçirildiği belirtilirken, tespit edilen 9 hedefe 99 top atışı yapıldığı kaydedildi.Açıklamada şu ifadelere yer verildi, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan 'Fırat Kalkanı Harekâtı'  ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM'nin DEAŞ'la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir.

İstanbullunun Mahmutbey çilesi

Harekâtın 13'üncü gününde operasyon bölgesinde teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 9 hedef FIRTINA obüsleriyle 99 atım yapılarak tam isabetle vurulmuştur. 

24 Ağustos 2016 FIRAT Kalkanı Harekâtının başladığı günden bugüne kadar toplam 392 hedefe 1698 atım yapılmıştır. Ayrıca bugün Koalisyon Güçleri desteğindeki ÖZGÜR SURİYE ORDUSU (ÖSO) tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda Karabah Mamal, Haydar Başa, Al Humayrah, Umm Et Tadaya, Al Masannah, Cub El Dam ve El Mustafa El Kabir köyleri ele geçirilmiştir.

Terör örgütleri  tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."