Gezi Parkı sanıklarının beraatine itiraz

Gezi Parkı sanıklarının beraatine itiraz

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, Gezi Parkı olaylarına ilişkin açılan davada yargılanması istenen 23 sanığa, tensip zabtı üzerinden beraat kararı vermesine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz edildi.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 23 şüphelinin yargılanması istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi, kabul kararında 23 sanığın da tensip üzerinden beraatine karar verdi.


"Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından yargılanması talep edilen sanıklarla ilgili beraat kararına, mahkeme kararlarını incelemekle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz edildi.


Sanıkların mahkeme huzuruna getirilmeden karara varıldığını belirten savcılık, duruşma yapılmadan tensip zabtıyla beraat kararı verilemeyeceğini kaydetti.

Savcılığın itirazı üzerine dosya temyiz incelemesi için Yargıtay'ın ilgili ceza dairesine gönderilecek.


İade edilip tekrar kabul edilen iddianame


İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Nazmi Okumuş'un, 23 kişinin çeşitli hapis cezalarına çarptırılması istemiyle hazırladığı iddianame, İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, usul eksikliği ve yüklenen suçu oluşturan olayların mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanması gerektiğine dikkat çekilerek iade edilmişti.


Mahkemenin iade gerekçesinde, "Maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi silah değildir. Bazı şüphelilerin atılı suçu silahlı işlediğine dair delillerin ne olduğu iddianamede yer almamaktadır" ifadesi kullanılmıştı.


Savcı Okumuş ise, "Şüphelilerin deniz gözlüğü ve gaz maskeleri ile Taksim'de bulunan bir havuza yüzmek amacıyla gelmedikleri, olay çıkarıp güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girme amacı taşıdığı, dosyanın münderecatı ile yapılan eylemlerden bellidir" ifadesini kullanarak, iddianameyi tekrar mahkemeye sunmuştu.


İddianameyi bu kez kabul ederek dava açan mahkeme, duruşma yapmaksızın, tensip zaptı üzerinden 23 sanığın da beraatine karar vemişti.

Bu kararda, sanıkların herhangi bir toplantı ve gösteri yürüyüşünde bulunmamaları, polis memurlarına karşı direnmemeleri beraate gerekçe gösterilmiş, eylemin ilk bakışta suç oluşturmayacağının anlaşıldığı ifade edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS