Giresun'da karakola saldıran teröristlerden 3'ü öldürüldü, biri yakalandı

Giresun'da karakola saldıran teröristlerden 3'ü öldürüldü, biri yakalandı

Giresun'daki Çaldağ Jandarma Karakolu'na 6 Mayıs 2016'da saldırarak Başçavuş Zafer Çalışkan'ı şehit eden 4 teröristten 3'ünün öldürüldüğü, birinin ise yaralı halde yakalandığı açıklandı.

Giresun Merkez Çaldağ Jandarma Karakoluna yönelik 6 Mayıs 2016'da düzenlenen saldırıyı düzenlediği tespit edilen 4 teröristten 3'ünün değişik tarihlerde öldürüldüğü, birinin ise yaralı yakalandığı açıklandı.


Giresun'da jandarma karakoluna saldırı


Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Çaldağ Jandarma Karakolu'na 6 Mayıs 2016'da bölücü terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırı düzenlendiğini, olayda karakol komutanı Jandarma Başçavuş Zafer Çalışkan'ın şehit olduğunu anımsattı.


Polis ve jandarmaya saldırılar


Soruşturma kapsamında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı ile ortak çalışma yürütüldüğünü ifade eden Kaya, saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen 4 teröristten 3'ünün öldürüldüğünü açıkladı.


Bir teröristin de yakalandığını bildiren Kaya, şunları ifade etti:


"Jandarma Bölge Komutanlığı, Ordu, Sivas ve Giresun il emniyet müdürlükleri ve il jandarma komutanlıklarının özverili çalışmaları sonucunda, saldırıyı roketatar kullanmak suretiyle gerçekleştiren 'Delil' kod adlı Çağdaş Hasdemir 18 Ağustos 2016, eylemi planlayan ve kalaşnikof kullanan 'Çektar' kod adlı Ali Fırat Yaşar, saldırıda yer alan ve kalaşnikof kullanan 'Celal' kod adlı Özgür Cihan 29 Eylül 2016'da ölü ele geçirilmişlerdir. Saldırıda aktif rol alan ve kalaşnikof kullanan 'Şiyar' kod adlı Hamdullah Zengin 19 Ekim 2016'da silahıyla yaralı ele geçirilmiştir. Zanlı tutuklanarak Giresun E Tipi Cezaevine alınmıştır."


Kaya, bugüne kadar soruşturmanın devam etmesi nedeniyle kamuoyuna bilgi verilmediğine işaret ederek, "Bölgemizde görev yapan tüm kamu çalışanlarıyla terör örgütü PKK'nın Karadeniz yapılanma ve varlığını koruma yönündeki eylemlerine yönelik adli soruşturmalar titizlikle yürütülmektedir" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS