Gökçe Fırat Çulhaoğlu hakkında iddianame hazırlandı

Gökçe Fırat Çulhaoğlu hakkında iddianame hazırlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret iddiasıyla tutuklandıktan 18 gün sonra avukatlarının başvurusu üzerine serbest bırakılan Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu hakkında, "Cumhurbaşkanı'na hakaret ve tehdit" suçlamasıyla 6 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. 

İddinamede, Gökçe Fırat Çulhaoğlu'nun hakaret içerdiği iddia edilen videonun Youtube'a yüklenerek aleniyet kazandığı belirtildi. Videoda, Çulhaoğlu'nun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nı kastettiğine ve isiminden bahsedildiğine dikkat çekidi. İddianamenin devamında,  söz konusu videonun yayınlandığı linkin altında 'Gökçe Fırat'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok ağır hakaret' başlığının konulduğu ifade edildi.  


Gökçe Fırat tahliye edildi


ÇULHAOĞLU: O KONUŞMAYI ERDOĞAN'IN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE YAPTIM


İddianamede Gökçe Fırat Çulhaoğlu'nun savunmasında söz konusu konuşmayı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına seçilmeden önce, Başbakan olduğu dönemde yaptığını söylediği hatırlatılarak, "Her ne kadar şüpheli bu savunmayı ileri sürmüş ise de söz konusu videonun 23 Nisan 2015 tarihinde ilgili siteye yüklenerek yayınlanmış olmasından amacın o sırada Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ve ayrıca tehdit olduğu anlaşılmıştır" denildi. 


"DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEYECEK NİTELİKTE"


İddianamede, videoada kulanılan üslubun ve topluma aktarılmak istenen amaca göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi ile Anayasanın 20 ve devamı maddelerinde güvence altına alınmış olan "Düşünce ve İfade Özgürlüğü" kapsamında değerlendirilemeyecek nitelikte cebir ve şiddet içeren beyanlar niteliğinde olduğu ifade edildi. Şüphelinin üzerine atılı suçları işlediğine kanaat getirilen iddianamade Gökçe Fırat Çulhaoğlu için 6 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep edildi. 


OLAYIN GEÇMİŞİ...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret iddiasıyla, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 30 Mayıs'ta gözaltına alınmış, Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından tutuklanması istemiyle 10. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti. 31 Mayıs'ta Sulh Ceza Hakimliği Fırat'ın, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Fırat'ın avukatları, tutuklama gerekçelerinin hukuksuz olduğunu belirterek tahliye talebinde bulunmuştu. 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin yaptığı incelemenin ardından Fırat, 18 gün sonra tahliye edilmişti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS