Gökçeadalı Rumların ortaokul ve lise heyecanı

Gökçeadalı Rumların ortaokul ve lise heyecanı

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde geçen sene ilgili yönetmelik gereği eksiklikleri giderilemediği için açılışı yapılamayan Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi'nde bu yıl eğitime başlanması bekleniyor.

Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Kurucu Temsilcisi de olan İmroz Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İoakim Makis Kamburopulos, AA muhabirine yaptığı açıklamada, planlarında olmasına rağmen okulun açılışını 2014-2015 eğitim öğretim yılına yetiştiremediklerini söyledi. İlgili yönetmelik gereği okuldaki eksikliklerin giderilmesi konusunda
tüm çalışmaları yeniden gözden geçirdiklerini anlatan Kamburopulos, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde bu eksiklikleri giderdiklerini belirtti. Okulun açılması için yasal işlemlerin sürdüğüne değinen Kamburopulos, şöyle devam etti:"Bu hafta Ankara'dan, bakanlıktan gelecek izni bekliyoruz. Okulumuzun açılması için umutluyuz. Şu anda aksilik olacağını düşünmüyoruz çünkü mevzuatın gördüğü tüm detayları yerine getirdik. Bunun için açık bir şey bırakmadık. Bu konuda hiç kimseyi mahcup etmek istemiyoruz. Bugüne kadar öngörülen her şey yerine getirildi. Şu anda her bakımdan hazırız."Okul için gerek Ankara gerekse Çanakkale ve Gökçeada Milli Eğitim Müdürlüğünden büyük yardımlar aldıklarını, bu yakınlığın kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Kamburopulos, "Tabii bu yakınlıktan dolayı da süreç çok iyi işliyor. Bu yıl hiçbir sorun çıkmayacağını düşünüyoruz. Zaten önümüzdeki hafta her şey belli olacak diye bekliyoruz. İzin durumumuz kesinleşecek. Okulda geri
kalan her şey hızlı şekilde hazırlanıyor" diye konuştu.Kamburopulos, ilçe halkının da okulun açılıp açılmayacağını merakla beklediğini kaydetti.
İlçede yaşayan 10 ailenin okula ilgi gösterdiğini anlatan Kamburopulos, "En az 5-6 öğrenciyle açılışı yapabileceğimizi düşünüyorum. Bunun dışında en az 5 ailenin de adaya tekrar yerleşebileceklerini umuyorum. Tabii bu söylediğim, bir aksilik çıkmazsa olacak. Ailelerin durumlarını biliyoruz. Birçok farklı nedenle durumlar çok sık değişebiliyor" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS