Google’dan Babalar Günü özel doodle’ı

Google’dan Babalar Günü özel doodle’ı

Arama motoru devi Google 2019 yılında da Babalar Günü’nün unutmadı. Dönem dönem özel günleri ya da kişileri ana sayfasına taşıyan Google, doodle adını verdiği paylaşımlarla özel kişi ya da günleri hatırlatmaya devam ediyor. Son olarak Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü doodle oldu.

Babalar Günü’ne özel bir doodle hazırlayan Google ana sayfası üzerinden bu doodle’ı paylaşmayı sürdürüyor. Peki, Google’ın da kullanıcılarına hatırlattığı bu özel günün tarihçesinde neler yatıyor?


BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ


Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.


BABALAR GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS