Gözaltındaki öğretmenin ölümüne soruşturma

Gözaltındaki öğretmenin ölümüne soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi soruşturması kapsamında Ümraniye'de 14 gün önce gözaltına alınan Gökhan Açıkkolu'nun bu sabah fenalaşarak hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan yazılı açıklamada, Terör ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosu'nca 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmeye çalışılan askeri darbe girişimi failleri hakkında başlatılan 2016/ 83705 sayılı geniş kapsamlı soruşturmasının halen devam ettiği belirtildi.

23 Temmuz'da gözaltına alındı

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahısların ifadeleri ve samimi ikrarları sonucunda FETÖ/PDY terör örgütü faal elemanlarına tek tek ulaşıldığı ifade edilen açıklamada, Ümraniye'de ikamet eden ve örgüt içerisinde Fatih kod adıyla bilinen Gökhan Açıkkolu'nun yakalanması ve ikametinde arama, el koyma yapılması için savcılık talimatı verildiği anlatıldı. Talimat doğrultusunda İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile 23 Temmuz'da Gökhan Açıkkolu'nun ikametinde arama, el koyma ve inceleme yapıldığı,aynı gün saat 23.00 sıralarında Gökhan Açıkkolu'nun gözaltına alındığı kaydedildi.

İki defa rahatsızlanmış

Açıklamada şüpheli Gökhan Açıkkolu'nun gözaltındayken iki defa rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı vurgulanarak şöyle denildi:

"Şahıs o tarihten bu yana İstanbul Emniyet Müdürlüğü nezaretinde 24 saat esası ile gözaltı darp cebir raporu da aldırılmak suretiyle adliyeye sevk edilmesini beklemekteyken 28 Temmuz'da rahatsızlandığını beyan etmesi üzerine 112 Acil Servis ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne intikal ettirilmiş, burada yapılan muayene sonrasında nezarethanede kalmasında sakınca olmadığının belirtilmesi üzerine yeniden nezarethaneye getirilmiştir. Ancak 5 Ağustos günü, saat 04.45 sıralarında Gökhan Açıkkolu'nun tekrar rahatsızlandığının haber alınması üzerine, iki dakika sonra 112 Acil Servis aranmış, bu arada gözaltında görevli adli tıp doktoru tarafından şahsa ilk tıbbi müdahale yapılırken Gökhan Açıkkolu emniyet müdürlüğüne ulaşan ambulansa nakledilmiş, ambulans içerisinde de görevlilerce gereken tıbbi müdahale yapılarak Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne acilen intikal ettirilmiştir. Gökhan Açıkkolu'nun aynı gün saat 06.00 sıralarında hastanede hayatını kaybettiği bilgisi görevlilerimiz ve hastane görevlileri tarafından İstanbul Emniyeti'ne bildirilmiş olup şüpheli Açıkkolu'nun şeker hastalığından tedavi gördüğü bilindiğinden gereken ilaçlarını almasına izin verilmişti."

Açıklamada, Açıkkolu'nun gözaltı sırasında fenalaşarak daha sonra da hayatını kaybetmesine ilişkin olarak ayrı bir soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Babası konuştu

Darbe girişimi soruşturması kapsamında Ümraniye'de 14 gün önce gözaltına alınan  bu sabah fenalaşarak hayatını kaybettiği açıklanan öğretmen Gökhan Açıkolu'nun anne ve babası oğullarının cenazesinin götürüldüğü Adli Tıp Kurumu önünde konuştu.

Ümraniye Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin  tarih öğretmeni Gökhan Açıkkolu'nun cenazesi otopsi işlemi için Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Cenazeyi teslim almak için Adli Tıp Kurumu'na gelen Açıkkolu'nun babası Ayhan Açıkkol, oğlunun suçsuz olduğunu savundu. Gözyaşı döken baba,  oğlu Gökhan Açıkkolu'nun şeker hastası olduğunu vurgulayarak, "O gururlu birisiydi. Herhalde gururuna yediremedi, kalp krizi geçirdi" dedi. Acılı baba zaman zaman gözyaşı dökerek şunları söyledi

 
"Emniyete gittik görüştürmediler"

"Garip karşılanacak bir durum. Ayın 23 Temmuz tarihinde gözaltına alıyorlar ve telefon açıyorlar eşine. Emniyete gittik görüşelim diye. Maalesef görüştürmediler. Sağlıklı bir haber alamadık. Bizimkiler bu sabah telefon açıyor görüşmek için, rahatsızlandığını ve hastaneye kaldırıldığını söylüyorlar. Hastane yetkilileri de öldüğünü, morga gönderdiğini söyledi.

"Hainler mezarlığını gösteriyorlar"

Cenazeyi İstanbul'da defnetmeye müsaade etmiyorlar. Hainler mezarlığını gösteriyorlar. Hiçbir işe karışmadığı, hiçbir şey yapmadığı halde vatan haini oluyor. FETÖ nedir, kimdir tanımayız etmeyiz. Zamanında olmuştur, Müslüman adam, hoca adam diye. Ne bilelim zamanında böyle yapmış. Bizim çocuğumuzun ne suçu var. Zamanında Cumhurbaşkanımızın kendisi de kandırılmış, biz de kandırıldık eğer bir şey varsa.. Zannetmiyorum bir şey olduğunu da olmuşsa biz de kandırıldık. Benim çocuğum da kandırıldı. Götürdünüz orada ne muamele yaptınız.. Sapa sağlamdı çocuğum benim, cenazesini alıyorum. Cenazesini almaya çalışıyorum, yok vermiyorlar.. Hainler mezarlığına gömülecek. Ne cenazesi yıkanacak, ne kefinlenecek, ne cenaze namazı kılınacak.. Sanki vatan haini olarak tespit edilmiş.


Halbuki öyle bir şey yok. Daha gözaltında, ifadesi bile alınmamış. Herhangi bir hüküm yok. O gururlu birisiydi. Herhalde gururuna yediremedi, kalp krizi geçirdi. Şeker hastalığı da vardı. Sanki burası muz cumhuriyeti. Hiç hakkımızı arayamıyoruz, bir şey yapamıyoruz. Çocuğumuza hiç yoktan vatan haini damgası vuruldu. Kimseye zararımız olmadı. Ne Cumhurbaşkanına, ne Başbakana hiç kimseye bir şey söylemedik. Onlar için uğraştık. Bu ne zamana kadar böyle gidecek. "

Öte yandan anne Asya Açıkolu da oğlunun suçsuz olduğunu söyleyerek göz yaşlarına boğuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS