Gözler Rus ve Türk dışişleri bakanlarının buluşacağı İstanbul'daki bu toplantıda

Gözler Rus ve Türk dışişleri bakanlarının buluşacağı İstanbul'daki bu toplantıda

Rus uçağının düşürülmesinin ardından gözler Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dişişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun yarın İstanbul'da biraraya geleceği ve "Suriye Krizinin" konuşulacağı toplantıya çevrildi. Toplantının duyurusu günler öncesinden yapılmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, geçen hafta duyurulan Türkiye ziyaretini yarın gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus yapımı Su-24 tipi savaş uçağının düşürülmesinin ardından, Lavrov'un İstanbul'a yapacağı ziyaretin iptal edilip edilmediğini sorusuna, ziyaretle ilgili hazırlığın devam ettiği yanıtını verdi. Kaynaklar, Rus makamlardan iptal konusunda herhangi bir bildirim almadıklarını kaydetti.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Basın Sözcüsü İgor Mityakov da AA muhabirinin sorusu üzerine, "Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği olarak ziyaretin hazırlıklarına devam ediyoruz. Bize iletilen bir iptal kararı bulunmuyor"
açıklamasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı, bugün Suriye'de Rus hava kuvvetlerine ait Su-24 tipi bir savaş uçağının düşürüldüğünü açıklamıştı.


Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanlıkları geçen hafta yaptıkları açıklamada, Lavrov'un 25 Kasım'da Türkiye'ye geleceğini, İstanbul'da Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin alt organı Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına başkanlık edeceğini duyurmuştu. Taraflar görüşmelerde ikili ve bölgesel meselelerin ele alınacağı
bildirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS