Grup Yorum üyesine DHKP-C davası

Grup Yorum üyesine DHKP-C davası

Cumhuriyet Başsavcılığınca, Grup Yorum üyesi Ezgi Dilan Balcı'nın da arasında bulunduğu 3 kişi hakkında "Terör örgütü DHKP-C'ye üye oldukları" iddiasıyla davaaçıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Grup Yorum üyesi Ezgi Dilan Balcı'nın da arasında yer aldığı 3 kişi hakkında, "Terör örgütü DHKP-C üyesi oldukları" iddiasıyla dava açtı.


Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın iddianamesinde Balcı'nın "terör örgütü DHKP-C üyesi olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla, eski KESK yöneticisi Akman Şimşek ile Emre Kesikhalı'nın "terör örgütü yöneticiliği" suçlamasından 33 yıl 9'ar aya kadar hapsi talep edildi. Akman ve Kesikhalı'nın, birden çok kez "terör örgütü propagandası yaptıkları" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ettikleri" belirtilen iddianamede, Şimşek'in 26 yıl 9 ay, Kesikhalı'nın ise 23 yıla kadar ayrıca cezalandırılmaları istendi.


İddianamede sanıklar, DHKP-C terör örgütünün memur yapılanması Devricmci? Memur Hareketii (DMH) adına faaliyet göstermekle suçlandı. Sanıkların katıldıkları basın açıklamaları, eylem ve etkinliklere yer verilen iddianamede, Balcı'nın, "DHKP-C terör örgütüne müzahir Grup Yorum isimli müzik grubu içerisinde yer alarak, örgütün alt yapılanması Halk Cephesi ve diğer açık alan yapılanmalarınca organize edilen, müzahir kitleye moral, motivasyon, örgüte gelir ve eleman kazandırma amaçlı etkinliklerde solist olarak görev yaptığı" kaydedildi.


Balcı'nın, cezaevine konulan sanık ve hükümlü sıfatındaki örgüt mensuplarını örgütsel bağlılıkla sahiplendiği savunulan iddianamede, "Balcı'nın, memur olmamasına rağmen terör örgütünün memur yapılanması içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiği" ifade edildi. 


Diğer sanıklar


İddianamede, eski KESK yöneticisi Şimşek ile Kesikhalı'nın, "devlet memurluğu haklarını terör örgütü için kullandıkları" ve "terör örgütünün alt yapılanması Halk Cephesi ve diğer açık alan yapılanmalarınca düzenlenen eylem, etkinlik ve kampanyalara katıldıkları" vurgulandı. Şimşek'in, "DMH'nin 'Türkiye Sorumlusu' olduğu" öne sürülen iddianamede, Şimşek'in, "müzahir kitlenin eylemlere katılması için çalışmalar gerçekleştirdiği, örgütsel faaliyetleri değerlendirmek ve yapılması planlanan eylem ve etkinlikleri belirlemek amacıyla örgütsel toplantılar organize ettiği, eylemler esnasında örgüt lehine slogan attığı" anlatıldı. Kesikhalı'nın da "DMH içerisinde 'sorumlu' düzeyinde" bulunduğuna işaret edilen iddianamede, Kesikhalı'ya da Şimşek'e yöneltilen suçlamaların benzerleri yöneltildi.İddianamede, sanıkların soruşturma konusu edilen eylem, faaliyet, toplantı, görüşme ve açıklamaları kabul ettikleri, ancak bunların örgütsel faaliyet olduğunu reddettikleri bildirildi.Bunların "DMH'nin faaliyeti olduğu" aktarılan iddianamede, "Sanıkların tüm faaliyetlerinde Yargıtay tarafından DHKP-C'nin alt yapılanması kabul edilen Halk Cephesi ve bu örgütün diğer alt yapılanmaları olan Kamu Emekçileri Cephesi ve Dev-Genç yazılı pankart, önlük, yazı ve broşür taşıdıklarına" dikkat çekildi.İddianamede, "Sanıkların şiddete bulaştıkları tespit edilemese de terör örgütü DHKP-C'nin üyeleri olduklarının belirlendiğine" yer verildi.Sanıkların yargılanmasına gelecek günlerde başlanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS