hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... GSS borçları silinecek mi? GSS prim borcu affı ne zaman çıkacak?

  Son dakika... GSS borçları silinecek mi GSS prim borcu affı ne zaman çıkacak
  expand

  Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan kişiler “GSS borçları silinecek mi?” sorusuna yanıt arıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olumlu gelişme sonrasında belirli bir gruptakiler için önemli adım geldi. Peki, GSS borcu affı ne zaman çıkacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GSS prim borcu bulunan kişileri yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Yükümlülerin bir bölümünün borçları silinecek. Peki, hangi borçlar kalkacak? İşte detaylar…

  GSS BORÇLARI SİLİNECEK Mİ? GSS PRİM BORCU AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

  Genel Sağlık Sigortası prim borcu affını da içeren sağlık torba kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye devam ediyor. 14 maddelik yasa teklifinin 6 maddesi kabul edildi.

  GSS prim borcu affının Meclis’te kabul edilmesinin ardından sağlık sigortası borçları nedeniyle sigortadan yararlanamayan vatandaşlara 31 Aralık 2022 tarihine kadar ödeme kolaylığı getirilecek.

  Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan sağlık kurumlarında verilen sağlık hizmetlerinden sigorta prim borcu nedeniyle yararlanamayan vatandaşlar çıkacak aftan faydalanacak. Ancak Bağ-Kurlular GSS af yasasının kapsamı dışında olacak ve imkandan faydalanamayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanun teklifinin yasalaştığı tarihten itibaren 1 sene içerisinde toplam borcun yarısının peşin ya da taksitle ödenmesi durumunda borcun diğer yarısı silinecek. 

  Bununla birlikte kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte borç miktarı 5 bin liranın altında ise borcun tamamı silinecek.

  Borcun yarısının 5 bin liranın altında olması halinde ise 5 bin liranın tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek.

  Borcunu peşin ödeyenler hakkındaki davalar hemen düşerken, taksitle ödemek isteyenlerin davaları ödeme bitince düşecek.

  Konunun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından kanun çıkacak.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow