Gündem milletvekilleri listesi! 5 maddede AK Parti'de il başkanları ne söyledi?

Gündem milletvekilleri listesi! 5 maddede AK Parti'de il başkanları ne söyledi?

Gündem milletvekilleri listesi! 5 maddede AK Parti'de il başkanları ne söyledi?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, dün gerçekleşen AK Parti İl Başkanları toplantısından 1 gün evvel Ankara'ya davet edilen il başkanları ile yapılan birebir görüşmelerin detaylarını bugünkü köşesinde kaleme aldı. Selvi, il başkanlarına seçimlere ilişkin kanaatlerinin sorulduğu, şehirlerinde öne çıkan isimleri bildirmeleri istendiği ve milletvekili adayları için görüşlerinin alındığını yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İl başkanlarının milletvekili listeleri yapmaları da istenmiş ama onlar milletvekili başvuruları başlamadığı için liste yapmak yerine ilkeleri ortaya koymakla yetinmişler. Bu yaklaşımı çok sağlıklı buluyorum. Çünkü başta sahada seçim çalışmasını yapacak olan teşkilatın görüşü alınırsa ilk düğme doğru iliklenmiş olur. Tabii sadece görüş alınması yeterli olmaz. O düşüncelerin milletvekili listelerine yansıması gerekiyor.

1) Teşkilatlar ithal aday istemiyor. Millet kapısını çalıp derdini anlatacağı milletvekili istiyor.

2) Kontenjan aday gösterilecekse bu tercihin en az 10 ya da daha fazla milletvekili çıkaracak yerlerde yapılmasını öneriyorlar.

3) İl başkanları ve belediye başkanlarından aday gösterileceklerin istifa ettirilmesini ama aday gösterilmeyecekse izin verilmemesini istiyorlar.

4) Temayül yoklaması nedeniyle sert bir rekabet yaşandığını, bunun da seçim kampanyasına olumsuz yansıdığını düşünüyorlar.

5) Milletvekili adayları için birbirini denetleyen çapraz anketler yapılsın.

KAZANMAK İÇİN

Seçim kazanmak için sadece teşkilatların görüşü yeterli olmaz. Ama teşkilatın çalışmadığı bir seçim de kazanılamaz. Lider, icraatlar, vatandaş memnuniyeti, seçimde kullanılacak dil, kampanyanın şekli, milletvekili listeleri gibi birçok faktörün mükemmel uyumunun sağlanması gerekiyor.

ERDOĞAN’IN UYARISI

AK Parti çok başarılı seçim kampanyalarına imza atmış bir parti. Dev bir seçim organizasyonuna benziyor. Bu konuda çok başarılılar. Ama buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şayet biz de muhalefetin hep yapageldiği oturduğumuz yerden ahkam keserek siyaset yapmaya kalkarsak onların akıbetine uğramaktan kurtulamayız” diye uyarma gereği duydu.

VİZYON BELGESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Ekim’de açıklayacağı “Seçim Vizyon Belgesi”nde 2023 seçimlerine dönük stratejinin ana unsurlarını görmüş olacağız. Seçim beyannamesi daha sonra açıklanacak. AK Parti’nin seçim kampanyasının pozitif olması bekleniyor. Kucaklayıcı bir dille geleceğe dair bir umut ve vizyon vermek planlanıyor. İnsanlar geleceğe dair umut duymak istiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÜÇ NOKTA

Erdoğan, her toplantıda üç noktaya vurgu yapıyor. İl başkanlarına da aynı şeyi söyledi.

1) 20 yılda ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma atılımlarını...

2) Doğrudan vatandaşa dokunan hizmet ve eserlerimizi...

3) Muhalefet sadece lafla vakit öldürürken, 2053 vizyonuyla geleceğe dair hayali, programı ve projesi olan tek siyasi hareket olduğumuzu anlatın dedi.