Güneş Gazetesi'nin manşetine suç duyurusu

Güneş Gazetesi'nin manşetine suç duyurusu

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi, DHA ile Doruk TV., Güneş Gazetesi'nin "Al Sana Belge1-2 " başlıklı haberleriyle ilgili; Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler ve Sorumlu Müdür Mustafa Dolu hakkında, "Terör Örgütüne Hedef gösterme", "Hakaret" ve "İftira" gerekçeleriyle suç duyurusunda bulundu. AK Parti Milletvekili Abdurrahim Boynukalın hakkında da suç duyurusu yapıldı.

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi, DHA ile Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş., Güneş Gazetesi'nin "Al Sana Belge1-2" başlıklı haberleriyle ilgili; Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler ve Sorumlu Müdür Mustafa Dolu hakkında, "Terör Örgütüne Hedef gösterme", "Hakaret" ve "İftira" gerekçeleriyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Hürriyet Gazetesi'nden AKP'li Boynukalın hakkında suç duyurusu


Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, Güneş Gazetesi'nin son 1 ay içerisindeki bazı yayınlarında, değişik başlıklarla yer alan hakaretamiz, kasıtlı, saygın basın kuruluşlarını terör örgütü destekçisi gibi kamuoyuna duyuran, Hürriyet Gazetesi, CNN Türk TV ve DHA haberlerini çarpıtarak aleyhe soruşturma başlatılmasına neden olan yazılar nedeniyle şüpheliler hakkında iddianame tanzim edilerek dava açılması talep edildi.


"Çarpıtarak iftirada bulunan"


"Şüphelilerin sorumlu müdür ve genel yayın yönetmeni oldukları Güneş Gazetesi, 6 ayı aşkın süredir müvekkillerimize hakaret eden, yayınlanan haberleri çarpıtarak iftirada bulunan kasıtlı ve hakaretamiz yayın yapmayı iş edinmiştir" denilen dilekçede, sözkonusu haberlere ayrıntılı olarak yer verildi.
Dilekçede, Güneş Gazetesi'nde 10 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan “Al sana belge" başlıklı yayının ihbar kabul edilerek Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Doğan Medya Grup çatısı altında faaliyet gösteren yayın organları hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.


Kamu davası açılması talep edildi


Dilekçede, Güneş Gazetesi Sorumlu Müdürü Mustafa Dolu hakkında, Güneş Gazetesi'nin 3-4 Nisan ve 6 Eylül 2015 tarihli nüshalarıyla ilgili suç duyurusunda bulundukları, bunun üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da Mustafa Dolu hakkında "Basın yoluyla zincirleme hakaret ve zincirleme iftira" suçlarından dava açtığı anlatıldı.


Dilekçenin sonunda, Güneş Gazetesi'nin yaptığı yayınların müvekkilleri karalamak ve kamuoyu nezdindeki itibarlarını sarsmak amacına yönelik olduğu belirtildi. Şüpheliler hakkında, "Terör örgütüne hedef gösterme", "Hakaret" ve "İftira" suçlarından iddianame düzenlenerek, kamu davası açılması talep edildi.  


Boynukalın hakkında suç duyurusu


Öte yandan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat  Ergin ile Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun da, AK Parti Milletvekili Abdurrahim Boynukalın hakkında, "Hakaret", "Tehdit" ve "Suçu ve Suçluyu Övme" gerekçesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Sedat Ergin ve Ahmet Hakan Coşkun, avukatları Eren Mustafa Şener aracılığıyla Bakırköy Adalet Sarayı'na ayrı ayrı dilekçe sundu.


Sedat Ergin'in ile ilgili sunulan dilekçede, "Müvekkilimiz Sedat Ergin'in Hürriyet Gazetesi'nde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Müvekkillerimizin çalıştığı kurum olan Hürriyet Gazetesi Bağcılar adresindeki yönetim binasına 6 - 8 Eylül 2015 tarihlerinde kimliği belirsiz şahıslar tarafından saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırılar sırasında müvekkilimizde bina içerisinde olup saldırganlar ile doğrudan karşı karşıya kalmıştır. Şüpheli (Boynukalın) ilk olarak 6 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşen saldırıdan sonra gazete binası önüne gelerek basın açıklaması adı altında 'Seni başkan yaptıracağız' başlığı ile  bir konuşma yapmış, iş bu konuşmada alenen müvekkilimize hakaret etmiş, gerçekleşen saldırıları öven ve onaylayan ifadeler kullanmıştır" denildi.


Dilekçede, "Ülke ve dünya gündeminde geniş yankı bulan ve tarafsız birçok kişi ve kuruluş tarafından kınanan bu açıklamadan sonra bu sefer kendisine yönelen bu eleştirilere ilişkin olarak bir topluluk karşısında cevap vermiş ve bu cevapları kimliği belirsiz kişiler tarafından kayıt altına alınarak internette yayınlanmış, bu sayede tarafımızca konu hakkında haberdar olunmuştur. İşte bu konuşmada aynen; Boynukalın: Biz gittik Kuran okuttuk, milleti sakinleştirdik, 'Reisi başkan yaptıracağız' dedik ona kudurdular galiba, zaten bir şey yaptığımızdan dolayı değil. Onların çıldırdıkları şey yani 'Reisi başkan yapacağız' dememiz oldu. Valla bunda sonra da demeye devam edeceğiz. Şey kısmısına takılmışlar herhalde 'Sonuç ne olursa olsun'. Evet sonuç ne olursa olsun başkan yapacağız kardeşim. Ahmet Hakan'ı izlediniz mi dün çok kötüydü. Ahmet Hakan'ın damağı falan düşmüş sinirden.. 'Sen kimsin, sen kimsin...' Ahmet Hakan'ı ben eskiden beri tanıyorum, onunla zamanında çay içmişliğimiz vardı. Bugün köşesinde yazmış aynı şeyleri. Korkaktır Ahmet Hakan. O korkmuş o yüzden öyle. Ben bugün Nişantaşı'na evinin önüne gitmeyi düşünüyordum tek başıma. Gidecektim böyle bekleyecektim. 'Gel bakayım buraya' falan diye. Çok korkaktır yani o adamlar, çok korkak. Şimdi ikinci şeyde de aynı şekilde  Sedat Ergin'e baktın mı terliyor merliyor bilmem ne kendilerinden geçiyorlar. Bunlar dayak yememişler hiç. Bizim hatamız bunlara zamanında dayak atmamak olmuş yani dayak yeselerdi... şeklinde açıklamalarda bulunmuştur" ifadeleri yeraldı.


Saldırı övüldü
    
Avukat Eren Mustafa Şener, dilekçesinin devamında Sedat Ergin'e açık bir şekilde korkak denildiğini, Boynukalın'ın "Hatamız bunlara zamanında dayak atmamak olmuş yani dayak yeselerdi.." diyerek de açık bir şekilde Sedat Ergin'e yönelen saldırının övüldüğünü, hatta geç kalınmış bir eylem olarak adlandırıldığına dikkat çekti. Avukat Şener, şikayet konusu görüntülerin halen başta youtube internet sitesi olmak üzere video paylaşım sitelerinde yayınlanmaya devam ettiğini, dolayısıyla eylemin her geçen gün tekrarlandığını ve müvekkilinin kişilik haklarına yönelen saldırının etkisinin artmakta olduğu belirtti.


Ahmet Hakan Coşkun da suç duyurusunda bulundu


Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan Coşkun da avukat Eren Mustafa Şener aracılığıyla aynı gerekçelerle Abdurrahim Boynukalın hakkında suç duyurusunda bulundu. Coşkun'un dilekçesinde de, Boynukalın'ın "Hakaret", "Tehdit" ve "Suçu ve Suçluyu Övme" gerekçesiyle yargılanması talep edildi.  

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS