Güvenlik şirketinin sahibi: Silah yetkimiz yok, nasıl koruyalım

Güvenlik şirketinin sahibi: Silah yetkimiz yok, nasıl koruyalım

Ortaköy'de yılbaşı gecesi 39 kişinin katledildiği Reina'nın 6 yıldır güvenliğini sağlayan özel güvenlik şirketinin yönetim kurulu başkanı Orhan Özcan saldırıyla ilgili konuştu. Özcan, "Kulüp içinde ve dışında silah kullanma yetkimiz yok. Elinde Kalaşnikof olan bir caniye elinizde silah olsa bile müdahale etmekte zorlanırsınız" diye konuştu.

'Reina'yı vuran uyuyan hücre'


Mete Yarar: Ortaköy saldırısının tarzı DEAŞ'a uymuyor


Yılbaşı gecesi Reina’da yaşanan terör vahşeti, mekandaki güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmadığını gündeme getirdi. Altı yıldır Reina’nın güvenliğini sağlayan ‘Deltavip’ Özel Güvenlik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Özcan, “Kulüp içinde ve dışında silah kullanma yetkimiz yok. Terörist saniyeler içerisinde uzun namlulu silahla, etrafı taraya taraya mekana dalıyor. Elinde Kalaşnikof olan bir caniye karşı elinizde silah olsa bile müdahale etmekte zorlanırsınız. O gece bizim güvenlik elemanlarında 15 silah olduğunu düşünün. Uzmanların özel eğitimli olarak tarif ettiği teröriste nasıl karşı koyacaklardı?” dedi. Milliyet gazetesinden Mert İnan'a konuşan Özcan, “Herkes gibi çok üzgünüz. 2 arkadaşımızı hain saldırıda şehit verdik. Acımız çok büyük, yastayız” diyerek sözlerine başladı. Özel güvenlik olarak alkollü mekanlarda silah kullanma yetkilerinin bulunmadığını dile getiren Özcan, şunları söyledi:


'Yasalara aykırı'


“Kanunen spor müsabakaları, konser ve alkollü işletmelerde silah kullanmamız yasak. Bazı kişiler, ‘Özel güvenlikçiler neden silahla karşılık vermedi?’ şeklinde eleştiriler getiriyor. Personelimizin silah bulundurması yasalara aykırı. Saldırının gerçekleştiği gece 15 güvenlik elemanımız ve 5 müşteri yönlendirme personelimiz, yasalar gereği silahsız olarak görev yapıyordu. Özel güvenlik, istediği zaman beline silah takıp, kullanma yetkisine sahip değildir. Yasalar içerisinde hareket etmek zorundayız. Silah kullanma yetkisi için valiliklerdeki özel güvenlik komisyonlarından izin ve silah ruhsatı çıkması gerekir.”


'Yazılı bir uyarı almadık'


Saldırı öncesi emniyet birimlerinden yazılı bir uyarı almadıklarını da belirten Özcan, “Emniyet veya güvenlik birimlerinden bize resmi olarak saldırı uyarısı yapılmadı. Ancak zaman zaman görüştüğümüz emniyet görevlisi arkadaşlarımız, artan terör eylemleri nedeniyle duyarlı olmamız gerektiğini, özellikle araçlara karşı dikkat etmemiz gerektiğini dile getiriyorlardı. Saldırganın içeride şarjör değiştirdiği sırada aydınlatma fişeği veya gaz bombasına benzer mühimmat kullandığını duyduk. Bu bilgiyi henüz netleştirmiş değiliz” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS